Дострояване, по-малък прием и оптимизация на мрежата са вариантите за край на двете смени. На този етап няма заложени средства за нова сграда на Математическата гимназия, каза министърът на образованието
„Едносменният режим е скъпа цел и изисква допълнително финансиране. Оказа се, че 2021 година е нереалистичен срок за преминаването на всички училища на една смяна. Вариантите за решаване на проблема са строеж на нови училища, пристройки към съществуващите сгради и постепенно, разумно намаляване на приема, без да се допуска напрежение”. Това коментира в Пловдив министърът на образованието Красимир Вълчев. Четвъртият вариант, по думите му, е да се направи цялостен преглед и преструктуриране на училищната мрежа, тъй като в доста градове имало свободен фонд на професионални гимназии. Пловдив е в топ 4 с най-много училища на двусменен режим – 25.
„Общините са тези, които трябва да намерят сечението. Те трябва да изготвят индивидуални програми с конкретни срокове. Плановете трябва да отчитат спецификите на отделната община и мерките, които са предприети, за да може всички ученици да учат сутрин. Те имат право да съгласуват приема с РУО”, каза министърът.
Според него някои общини ще могат да се справят с проблема за 2-3 години. Прогнозите му са, че до 7-8 години може да се намали с около 60% броят на училищата на двусменен режим. Сега 298 школа в страната учат сутрин и следобед. В Кюстендил, например, вече са решили проблема изцяло, но там е имало само две училища на две смени.
В Пловдив огромен е проблемът с липсата на достатъчно кабинети в Математическата гимназия, която дели сграда с ОУ „Драган Манчов”. Училищното настоятелство инициира кампания за строителство на нова сграда на собствен терен от 34 дка до хотел „SPS” в ЖР „Тракия”. От години има изготвен проект за учебен корпус и прилежащи сгради, който е актуализиран няколко пъти. За да бъде реализирана цялостната идея са нужни между 9 и 10 млн. лева.
„На този етап няма заложени средства за Математическата гимназия”, попари надеждите за финансиране от бюджета догодина министърът.
Хуманитарната гимназия пък съжителства с ОУ „Княз Александър I”. През последните 30 години не са правени ремонти на зданието и на прилежащите му части, включително училищния двор, а за този период базата сериозно се е амортизирала. През лятото бе санирана фасадата откъм вътрешния двор. Тази част от историческата сграда не е със статут на индивидуална културна ценност.