Затягат правилата и за преместване на ученици от 1 до 7 клас
7-членна комисия от МОН ще разглежда случаите на искан допълнителен прием в гимназиите, а просветният министър ще има последна дума за преместването им. Това предвиждат изготвени министерството проектопромени в Наредбата за организацията на дейностите в училищното образование. Целта е да се пресече приемът „по втория начин” в най-желаните училища.
Едно от предвижданите нови изисквания за преместване на ученици в 5, 8 или 11 клас е свързано с бала им. Успехът им от четвърти, седми или десети клас трябва е „такъв, че се формира бал, по-голям или равен на минималния бал за преместване в съответната паралелка според определеното балообразуване в годината на кандидатстване за местата, определени с държавния допълнителния държавен план-прием”.
Има и допълнителни условия, свързани с физическата среда в приемащото училище, т.е. то трябва да има капацитет да вземе съответния ученик.
Изискванията за преместване на учениците ще се разглеждат от комисия, в която влизат трима експерти от МОН, един от Държавната агенция за закрила на детето и три юридически лица, които осъществяват дейност в сферата на училищното образование. Едва след положително становище на комисията просветният министър ще може да дава разрешение за преместване.
Заради по-големия интерес към някои училища, от МОН затягат правилата и за прехвърляне на по-малките от 1 до 7 клас над утвърдения план-прием. Новостите са свързани с условието да е налице промяна на постоянния или настоящия адрес на ученика в прилежащия район на училището, определен за учебната година на преместването, както и с възможностите да са осигурят адекватни условия на всички в паралелката.
При преместване на първокласник ще трябва да са приети всички, които имат предимство – с постоянен адрес от над 3 години в прилежащия район, с постоянен адрес в прилежащия район, променян в последната от една до три години, както и такива с постоянен адрес, променян в последната година.
Учениците ще се записват в дадено училище и в рамките на допустимия брой според Наредбата за финансиране на институциите. Тя задава ограничения пред броя на децата в паралелка в зависимост от класа, образователния етап и вида училище. За начален етап максималният брой деца е 22, като може де се увеличи до двама. За прогимназията учениците не трябва да са повече от 26, които могат да се увеличат с до трима.