Зони за игра, учене и наблюдение дават възможност за интердисциплинарния занимания в естествена среда

Карта на България от корк, хербарии в рамка на насекоми и цветя и часовник, направен от пън на изсъхнало 84-годишно дърво могат да се видят в Монтесори класната стая на открито, която отвори врати в ДГ „Буратино“. Тя включва различни зони за игра, наблюдение и учене: реч, музика, космос, сензорика и математика, в контекста на природата и нейния цикличен характер. Новаторската инициатива съчетава основните принципи на метода Монтесори с предимствата на обучението в естествена среда. На презентацията на класната стая присъстваха експерти, директори и учители от детски заведения, които маха възможност да се запознаят с концепцията и да видят как тя може да бъде интегрирана в учебния план.

Интерактивната презентация включваше демонстрации на различни дейности с Монтесори материали и природни образци, които стимулират любознателността на децата.

„С помощта на картата по-лесно ще откриват посоките на света, ще намират основните областни градове и природни забележителности, ще научат с кои държави граничим. Това пространство позволява на децата да учат и изследват света около себе си по начин, който насърчава тяхната креативност и познания за природата, да развиват социални и умения за работа в екип. Колегите ще могат да провеждат интердисциплинарни занимания“, обясни директорът Кристина Йончева.

Класната стая на открито дава повече възможности за физическа активност, за да може, докато тичат и играят, децата да научават повече за заобикалящия ги свят, а наред с това играе важна роля и в екологичното им възпитание на децата, като ги свързва директно с природата. Те ще се запознават с различни природни процеси, наблюдават животински и растителни видове, осъзнават значението на опазването на ресурсите.

Очаква се проектът да се разширява и да бъде адаптиран към нуждите на различните възрастови групи.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.