Комисията за защита на конкуренцията отхвърли първото искане, свързано с обществената поръчка за градеж на Математическа гимназия
Пловдивската колегия на Камарата на архитектите в България прави искане за съществени промени в условията на процедурата за нова сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“ и настоява за нейното прекратяване, поради наличие на неправомерни условия, които нарушават принципите за възлагане на обществените поръчки и ограничават достъпа на проектанти до самостоятелно.
От КАБ изпратиха писма до кмета на Пловдив Костадин Димитров с копие до Министерски съвет, Министерството на образованието и науката, както и до Агенцията за обществени поръчки. В писмата се настоява за съществени промени в условията на двете обществени поръчки за Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ и за СУ „Св. Патриарх Евтимий“ и за повторното им провеждане. В мотивите се посочва, че процедурите ограничават потенциалните участници, нарушават конкуренцията и препятстват ефективното разходване на публични средства. Преди дни Комисията за защита на конкуренцията отхвърли искането за МГ.
Според архитектите процедурата за възлагане на прединвестиционни проучвания и идеен проект, едновременно със строителството на сграда за нуждите на СУ „Св. Патриарх Евтимий“, чрез инженеринг е неправилно и порочно. Разходването на заложения в поръчката финансов ресурс от над 22 млн. лева без ДДС не е обосновано, защото не са преминати основните и важни етапи в инвестиционния процес, предхождащи строителството, се казва във възражението. А при липса на изяснено инвестиционно намерение, проект и количествени сметки, участниците биха представили абсолютно хипотетични и нереални оферти за строителство.
От камарата апелират Община Пловдив първо проведе процедурата по прединвестиционно проучване и проектиране на идейна фаза и в резултат от нея да възложи поръчка за строителство на училището. Тъй като сега се заобикаляли правилата за провеждане на конкурс за проект и липсвали мотиви по същество защо поръчката не е разделена на обособени позиции за проектантските услуги и за строителството.
„Принципът на свободната конкуренция се реализира чрез изискването процедурата за обществена поръчка да се провежда по начин, който да позволява възможно най-широко участие на заинтересовани лица. То гарантира по-високи стандарти за възложителите, по-добро съотношение цена/качество и по-ефективно разходване на публичните средства“, се казва във възражението.