България е сред страните, които определено могат да се похвалят с множество млади таланти – не само в областта на спорта и изкуствата, но и в инженерните и математически науки. За да имат върхови постижения обаче нашите ученици и студенти все по-често гледат навън, въпреки че и в страната ни вече се правят роботи и технологии на високо ниво. Как талантите ни да остават тук и да развиват българската наука и индустрия – това бе акцентът на международната научно-приложна конференция „Бъдещето на талантите“, която се проведе през уикенда в пловдивския филиал на Техническия университет.

Клубът за експериментална физика „Квант“ отдавна търси и открива множество таланти, които имат умения далеч извън тези, които изисква и дава училището.

„За нашата, а предполагам ако има и други цивилизации, локомотивът е съставен от хора таланти. Те движат прогреса на цивилизацията и ние, като една малка частица, работим в продължение на около 30 години с такива млади, интересни, интелигентни и умни деца“, казва Васил Базелков, научен ръководител на клуба.

За да останат обаче тези млади таланти в страна ни и да създават български технологии, е нужда съвместна работа между бизнес, образователни и обществени институции. В това вярва, и за това работи и бизнесменът Красимир Петков, който от 33 години живее и развива успешна кариера в Америка. А у нас създава електрически автомобили. Знае колко трудна за него е била всяка крачка, затова финансира лаборатория по роботика в Техническия университет.

В конференцията в Пловдив участва и световноизвестният футуролог и социален откривател Джейн Томпсън. Тя отделя време и енергия, за да подкрепя и жените да се развиват в технологичния свят.

„Българските таланти определено са първа класа и по нищо не отстъпват на тези от големите държави. Мисля, че място ви е на световната сцена, в глобалните технологии и бъдещето ще го докаже. Но това, от което светът се нуждае, е ние, експертите, да откриваме и стимулираме в развитието на тези таланти“, каза Томпсън и добави, че образованието, иновативните стандарти и международните контакти са ключът за успеха на българските умове.