Студенти от Техническия университет добиват космически умения в цикъл срещи със специалисти от бранша
Как се изстрелва сателит в Космоса, какви са основните принципи на орбиталната механика, кои са системите на един космически кораб и функциите, които изпълняват ще учат бъдещи авиоинженери от Техническия университет. Директорът на програмата “Космически предизвикателства” за България Райчо Райчев ще ги въведе в космическите науки и технологии . Лекцията му дава старт на едномесечен цикъл срещи по програмата “Космически предизвикателства” на Европейската космическа агенция. Изборът на Техническия университет е заради обучаваните в него близо 100 студенти по специалността “Авиационна техника и технологии”.
Лекторът Райчо Райчев член на Управителния съвет на сдружение с”Циолковски”, основател и изпълнителен директор на “Ендуросат” – първата по рода си българска компания, която разработва сателитни системи. Работил е в Бразилската космическа програма и в Института за Космически изследвания и технологии. През 2010 година става първият българин, участвал в технологичната програма “Singularity University” в НАСА. От януари 2011-а е национален представител в Космическия Консултативен Съвет към ООН. Интересите му са насочени към създаване на високотехнологични и аерокосмически проекти, както и в областта на образованието. Партньор е на първото по рода си в България Space Expo с подкрепата на ЕК.
“Основните принципи и инженерната философия на строителство на летателни апарати в стратосферата и в Космоса са едни и същи. Ние обучаваме бъдещите инженери как да постигнат минимално тегло на летателния апарат, как да проектират максимална надеждност и издържливост на самолетите – същите тези принципи важат и за космическите кораби. Така че се надявам някои от нашите студенти в бъдеще да поеме по пътя на космическото строителство”, надява се доц. Християн Панайотов от катедрата по транспортна и авиационна техника.