Гимназисти анализират Станислав Стратиев чрез радиотеатър – сами създават, изиграват и записват монолози по „Балкански синдром“. Учат френски като участници в „Мастър шеф“
Как надбягванията с коне улесняват децата да овладяват математическите действия умножение и деление. Играта, разработена чрез приложението LeaningApps, е създадена от студенти на Пловдивския университет, бъдещи педагози. Електронните ресурси, които имат за цел да подпомогнат процеса на обучение, бяха представени от ас. Александра Николова от Педагогическия факултет на ПУ по време на втората регионална среща на иновативните училища. На онлайн форума, организиран от Регионалното управление на образованието в Пловдив, учители представиха опита си при създаването на учебни ресурси в подкрепа на обучението от разстояние. Модератор бе експертът по начално образование Марияна Механджиева.
Асистент Николова обясни, че при разработката на състезанието е вложен учебен материал за умножение и деление с числото 7. Играчът се изправя срещу системата, но има възможност бързо и лесно да посочи отговора. Ако часът се провежда в реална среда, а не от разстояние, децата могат да играят на интерактивна бяла дъска. В режим „игра с приятели“ те се състезават със свои съученици, които са се регистрирали за участие в надпреварата.
„Играта е подходяща за начало на урока, когато се актуализират знания, или пък за затвърждаване на материала. Възможно е да се използва и в края на часа за проверка”, поясни ас. Николова.
Приложението позволява да се създаде тест с избираеми отговори, който да има онлайн версия на модула „четене с разбиране“. Учителят споделя текст с учениците, който те прочитат и отговарят на въпроси. Местейки стрелката, преминават към следваща задача, а ако искат да сверят информация от текста, имат опция да се върнат отново към него. Шаблонът дава възможност и за упражнения от типа „слушане с разбиране“.
Студентите използвали също сайта Liveworksheets, за да направят интерактивни създадените от тях работни листове. Учителят може да ограничи времето за работа, ако иска да провери знанията по дадена тема.
„Второкурсниците са изключително ентусиазирани при създаването на електронни ресурси. Студентите в 3. курс ги включват в план-конспектите си, а тези в 4. ги пробват по време на практика“, поясни ас. Николова.
Тригодишния опит и резултатите от прилагането на модела 1:1, при който всеки ученик разполага с персонално устройство, презентираха зам.-директорът на ЕГ „Иван Вазов“ Мария Атанасова и преподавателят по български език и литература Елена Вързилова. При работата си с 11 ж клас – първата паралелка у нас, която няма учебник, а хромбук, те използват модела на обърната класна стая, индивидуално обучение с персонални задачи и проектна дейност.
„Не разказвам урок. Не ги оставям пасивни наблюдатели и слушатели. Планирам дейности и съм ментор, а те създават учебното съдържание в облачната платформа. Аз имам постоянен достъп до работата им“, поясни Вързилова.
По темата „Бай Ганьо журналист“ гимназистите стартирали проект „Редакционна колегия“. Цялата организация минала през Гугъл календар. От преподавателя си получили шаблон на работен лист, като част от задачите изисквали да посочат явления в текста, които откриват и днес, както и обратното – примери за успешна журналистика.
„В рамките на учебния час те представят работните си листове, спорят, аз ги провокирам с въпроси, за да докажат, че са стигнали до теоретичните знания, и правя обобщение“, пояснява литераторът. По този начин учениците развивали комуникационни и организационни умения, креативно и творческо мислене. Често правели записи в Google Meet, които след това гледали и анализирали.
Когато започнали да изучават комедията „Балкански синдром“ на Станислав Стратиев, стартирал проектът „Радиотеатър“. Учениците сами си написали монолозите и ги изиграли. А след това записали и излъчили.
Щом се запознали със стихотворението „История“ на Вапцаров пък получили задание да разкажат това, което липсва в учебниците, а именно – човешките истории. Всеки от тях трябвало да открие и опише впечатляващ момент от историята на своя род.
Кулинарната надпревара „Мастър шеф“ дошло на помощ при усвояване на лексиката по френски. Осмокласниците, които тепърва се запознават с езика, влезли в ролята на състезатели от популярното телевизионно риалити и приготвили ястие за семейството си. Изискването било да обяснят подробно какви съставки са им били нужни. И да направят видео. Така овладявали думи, свързани с храненето.
„Получи се невероятен рецептурник на изтънчена френска кухня“, каза зам.-директорът и преподавател по езика Мария Атанасова.
Тя даде примери и с разработени електронни ресурси по теми от физиката, химията и биологията, чрез които учениците сами стигали до знанието. На урока за зародишно и следзародишно развитие трябвало да измислят въпросник, който да дадат на родителите си да попълнят и така да създадат историята за своето раждане.
Трансверсален модел, при който учителят е медиатор, а учениците търсят информация, планират как да представят задачата, изпълняват я и сами се оценяват, представи инж. Десислава Джамбова от Професионална гимназия по електроника и електротехника. Иновативният подход бил приложен при ученици от специалност „Автоматизация на непрекъснатите производства“ за повишаване на мотивацията им. Тя и колегите й използвали програмата за двуизмерно и триизмерно компютърно проектиране и чертане AutoCAD, за да създадат помагало, което да помогне на гимназистите да разберат по-лесно материала, както и при обучението в ОРЕС. Чрез програмата създали и Ръководство за учебна практика по пневматика. Резултатите не закъснели – много ученици от специалността избрали да защитават дипломен проект, като всички схеми са начертани в AutoCAD.
Иновативният проект „Вяра и традиции, памет и съвремие“ бе представен от Цветелина Пацева. Той обединява учениците от всички паралелки на СУ „Черноризец Храбър“, които използват облачните технологии, за да събират, обобщават и представят информация в категориите: Древен свят, Средновековие и Съвремие.
„Първоначално ползваха данни основно от мрежата, но сега вече се ровят в енциклопедии, специализирана литература, архиви. Вече правят сайтове и авторски клипове“, поясни Пацева.
Преподавателят от ОУ „Елин Пелин“ Юлияна Николова презентира иновативни уроци по история, български език и география. Децата се учели да разчитат древен египетски текст и пишат името си с йероглиф, да изработват картуш.
Как онлайн ресурсите намират приложение при Монтесори педагогиката разказаха началните учители от ОУ „Екзарх Антим I“ Марина Ангелова и Росица Каменова.
„В Монтесори се набляга на учене чрез правене и преживяване, затова качваме подходящи текстове в документ и задачата към децата е да ги поправят и препишат правилно. Задаваме дума за начало на изречение, което да довършат. По математика публикуваме текстови задачи за допълнителна работа, таблици за умножение и деление. Изготвяме презентации по „Околен свят“, чрез които децата сами да достигнат до изводите и ги качваме във виртуалната класна стая“, обясни Ангелова.