Децата от ДГ „Малина” играха срещу враната и не спечелиха, но се забавляваха на открито занимание на школа „Играя, уча и творя с Хаба”

„Коце, избери си животно, което да скрием, а Миро да го постави под една от трите къщички. Трябва много внимателно да наблюдавате, защото ще ги разместим”, дава указания преподавателят Мария Велчева, след което децата започват играта на криеница. Тя обаче не е по познатите ни правила, а материалите са направени от естествено дърво, плътен картон и ефектни цветни изображения.

Какъв е ефектът от игрите „Хаба” показаха днес под ръководството на обучени педагози деца от първа и втора група на детска градина „Малина”, филиал „Котаракът в чизми”. Образователната програма е изготвена от доц. Елена Събева от Пловдивския университет, а на откритото занимание присъстваха третокурсници по предучилищна и начална педагогика.

Как немските настолни игри със 75-годишна история и традиции да бъдат внедрени в предучилищното образование у нас, за да  ускорят процесите на личностното развитие на детето. Това е амбицията на школата „Играя, уча и творя с Хаба”, която вече тества различните варианти на еко игрите, отличени със световни награди. Заниманията се провеждат в рамките на допълнителните дейности в детските заведения.

„Чрез игрите „Хаба” децата се учат да спазват правила и да са част от успешен отбор, да развиват своите социални умения и да формират търпение. С помощта на този вид игри развиват активна мисловна дейност и въображение, което впоследствие ще им помогне в заниманията по математика, фина моторика,  концентрация и наблюдателност, речеви способности. Научават се да различават цвят и форма, големина, да опознават предмети, които са част от околния свят”, обяснява преподавателят от ДГ „Светла” Мария Велчева. Колежката й Цвета Гочева, която също е вече обучен педагог, добавя, че игрите не дублират, а обогатяват учебната програма в детската градина.

На откритото занимание присъстваха и родители, които също се включиха в игрите. Част от тях вече са ги пробвали у дома и, понеже виждат ефекта, настояват децата им да ги практикуват и в градината.

„Прилагането на този вид игри ще помогне за преодоляване на тенденцията обучението да измества играта от живота на детето, както и крайните залитания към компютърните занимания”, обяснява Елеонора Георгиева – създател на школата и популяризатор на игрите. Според нея игрите са подходящи за групите, които работят по Монтесори, защото материалите са изцяло от дърво. Децата били длъжни стриктно да спазват правилата, което им помагало да изграждат колективна интелигентност, да работят в екип, да приемат загубата и да не се сърдят.

Максималното време за една игра е 15 минути, колкото оптимално задържа вниманието си дете в предучилищна възраст. За това време то развивало концентрация и нито за миг не се отегчавало.

„Хайде пак!”, настоява Симеон след края на играта „Овощна градина”, при която децата се запознават с различни видове цветя, берат череши и играят заедно срещу враната. След като загубиха от нея, никое от хлапетата не се разстрои, а просто поиска реванш.

1 КОМЕНТАР

  1. БЛАГОДАРИМ, че медиите отразяват новите неща, особено, когато става въпрос за децата, защото всички новини са свързани в голям процент с фактора хора…А ВСИЧКО ЗАПОЧВА ОТ ДЕТСТВОТО! Нужно е да се спрем в това забързано ежедневие, да се замислим и да осъзнаем колко е важно да инвестираме в развитието на децата. Да открием ИСТИНСКИТЕ НЕЩА, в които се ВЛАГА МНОГО ЛЮБОВ! Ето защо Сдружение “Децата на България- Развитие и бъдеще”, в партньорсто с Хаба Германия започнахне да популяризираме тази толкова харесвана от сегашните деца игра с настолните образователни игри Хаба. БЛАГОДАРИМ и на целия педагогически и организационен екип и приятелите на Хаба, родителите децата, на съмишлениците, на колегите от държавната администрация, които ни подкрепят, на Директорите на Детски градини, които имат желание да ни съдействат за да информираме родителите, за да може да достигне това до децата, на приятелите от клубовете за настолни игри от цялата страна, на педагози и психолози от цялата страна, които проявяват интерес за това, което правим – на Всички, които осъзнават полезността и спомагат това да достигне до повече хора, които имат нужда от потребност от точно това- нещо по-различно, нещо което учи децата на търпение, да бъдат екип, да изграждат колективна интелигенстност у тях…и не само!

Коментарите са затворени.