Училищата да бъдат задължени да проследяват приложението на придобитата квалификация. Да бъде намален приемът по специалности, за които няма търсене и да се въведе по-широко отраслово образование с акцент върху езиковото и технологично обучение, са препоръките в новия доклад на Института за пазарна икономика

Професионалното образование у нас не изпълнява основната си цел да осигурява пряка връзка между търсенето и предлагането на кадри, като продължава обучението в професии, които се разминават с нуждите на пазара на труда. Това са изводите в новия доклад на Института за пазарна икономика. Според данните в него хората с придобита професионална квалификация са 1/3 от работната сила и тя е свързана с по-висока икономическа активност и по-ниска безработица. През учебната 2024/2025 г. в професионалното образование у нас има 36 129 места в общо 142 професии, а приемът представлява 59% от общия прием в средното образование. Най-много са учениците в направленията „Техника“, „Информатика“ и „Услуги за личността“. Същевременно около 2/3 от работодателите заявяват, че имат затруднения при намиране на търсените кадри. Още по-очевидно е разминаването при изследването на професии, които ще се търсят в следващите 3-5 години.

Препоръките са училищата да бъдат задължени да проследяват приложението на придобитата професионална квалификация и да се намали приемът по професии, за които няма търсене на пазара в последните пет години. Друга от препоръките в доклада е въвеждане на по-широко отраслово образование с акцент върху езиково и технологично обучение, което ще повиши възможностите за заетост. Раздробяването на много на брой и силно специфични специалности не позволява на завършилите лесно да преминат от една професия в друга. Според икономическите анализатори улесняването на възможностите за трансфер между специалности ще направи завършилите по-гъвкави. А продължаващото разширяване на обхвата на дуалното обучение ще свърже образованието и пазара, затова регулациите (за предварително уведомление наставник, брой ученици, документация) трябва да бъдат силно ограничени.

Изучавани професии и потребности на пазара

От Института обобщават, че през учебната 2024/2025 г. план-приемът в професионалното образование е осъществен в 14 направления. Най-много са записаните ученици в направленията „Техника“ (основно в професията „Техник на транспортна техника“) – над 9000; „Информатика“ (основно в професиите „Икономист-информатик“ и „Организатор интернет приложения“) и „Услуги за личността“ (основно „Ресторантьор“ и „Готвач“) – по над 5500; „Изкуства (основно в професията „Дизайнер“), „Стопанско управление и администрация“ (основно в професията „Икономист“) и „Селско, горско и рибно стопанство“ (основно в професията „Техник-растениевъд“) – по над 3000. За близо половината професии приемът е за под 100 места годишно. Голяма част от типичните в миналото професии – заварчик, стругар, шлосер и строител, са застъпени в тазгодишния прием с по под 100 места. Единствено професията „Техник на транспортна техника“ присъства в план-приема на всяка от 28-те области на страната. В 27 области се учи за готвач, а в 25 – за ресторантьор, икономист и икономист-информатик. Има и 26 професии, които се предлагат само в една област – сред които „Бижутер“ в Пловдив, „Кинолог“ в Монтана, „Обущар“ в Пазарджик, „Растениевъд“ в Стара Загора и „Животновъд“ в Ямбол. От Института подчертават, че през 2024 г. около две трети от работодателите у нас имат затруднения при намиране на търсените кадри, като делът им нараства в сравнение с 2023 г. А заявените потребности от кадри с професионална квалификация за следващата една година са най-вече в направленията „Архитектура и строителство“, „Техника“ и „Производство и преработка“, като те формират над 60% от бъдещото търсене на специалисти. В същото време, приемът по тези три направления е с дял от 36% от общия. За 15 от 20-те професии, за които са заявени най-големи потребности, професионалното образование подготвя под 1% от приема. Например за професията със заявена най-висока потребност „Строител“ с дял от 15% от всички търсени специалисти приемът е едва 0,2% от започналите обучение. Потребностите от шивачи и машинни оператори формират по над 6% от заявените места, докато в професионалното образование те представлява по 0,3% от приема. Приемът надхвърля заявените потребности само при графичните дизайнери и се доближава до този за готвачи и строителни техници.

Още по-очевидно разминаване се вижда при изследването на професиите, които ще се търсят в следващите 3-5 години. Това е периодът, в който сега приетите ученици ще завършат и ще търсят реализация на пазара на труда. Специалисти в направлението „Стопанско управление и администрация“ се очаква да формират 34% от търсенето в средносрочен план, но към тази година такова обучение започват 10% от учениците. В същото време потребностите от специалности в информатиката са едва 2%, докато обучение в това направление са започнали 15% от осмокласниците. Сериозно е несъответствието и в направление „Услуги за личността“, където са 4% от бъдещите потребности от работна сила и 16% от учащите за придобиване на професионална квалификация. Недостатъчни за пазара на труда ще са и специалистите в техническите професии, строителството и производството. Отчита се и разминаване на регионално ниво в приема по специалности и професии, за които работодателите изпитват най-сериозни затруднения за намирането на обучени кадри. Единствено в област Бургас професията с най-висок прием – „Готвач“, е сред петте професии, за които работодателите не срещат затруднения при намирането на нужните им специалисти. За останалите 27 области най-изучаваните професии не попадат сред петте най-необходими.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.