Страната изостава по признаване на кредити от средното във висшето образование по сходно професионално направление

Около 500 души са поискали да им бъдат признати професионални умения и компетентности, за които нямат документ, за миналата 2017 година. Това  стана ясно на конференция за разпространение на Европейската кредитна система за професионално образование и обучение (ЕCVET), която Центърът за развитие на човешките ресурси организира в Пловдив. Знанията са валидирани основно за професии в сферата на услугите – готвачи, сервитьори, бармани, козметици и фризьори, както и помощник-възпитатели. Интересът към професии от сферата на туризма се дължи на нуждата на пазара от кадри със средно образование в този бранш.

Условията за валидиране на професионални знания и умения са заложени в Наредба 2 от 2015 година, която регламентира правото на граждани да поискат признаване на компетентности в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. Системата за валидиране е заложена в Закона за професионалното образование. Желаещите подават заявления, след което по таблица за съответната професия се преценява какви знания и умения притежават и се прави индивидуална програма за доучване. Ако нямат нужда от допълнителна квалификация, те полагат изпит пред комисия и успешно представили те се получават свидетелство за валидиране на степен на професионална квалификация по част от професия.

„Има регистър на лицензираните центрове, които са длъжни да уведомят Националната агенция за професионално образование и обучение при наличие на кандидати за валидиране на умения, за да може ние да имаме обобщени данни как се развива процесът в България”, обясни Пенка Николова – директор дирекция „Професионална квалификация” в Агенцията. Тя препоръчва на желаещите да получат документ да се обръщат именно към тези центрове.

Европейската кредитна система се използва в 24 страни членки, уточни координаторът на ECVET Иванка Михайлова и добави, че много професионални гимназии реализират проекти по мобилност, чрез които учениците могат да придобият част от професията в друга държава. За целта е нужно синхронизиране на кредитите между нашата квалификационна рамка и тази на съответната европейска страна, с която е партньорството. Отчита се хорариумът часове по дадена дисциплина, обучителните модули, след което се сключва меморандум между двете страни. Така, по време на стаж, учениците могат да спестят елемент от обучението. Пловдивската Математическа гимназия в момента подготвя такъв проект, който ще реализира догодина.

За момента страната ни изостава по признаване на кредити от средното във висшето образование по сходно професионално направление, отчете Иванка Михайлова. Все още няма университет, който да е сключил реален договор с гимназия, въпреки че много вузове осигуряват преференции за кандидати от училища, където се изучава професия, сходна с профила на висшето училище.