На официалното обявяване на новите паралелки присъства съветникът от посолството на Япония у нас Хадеаки Мачида, който направи демонстрация на калиграфия

Засаждане на сакура, хайку, айкидо и демонстрации на калиграфия дадоха начало на обучението по японски език в СУ „Св. Климент Охридски“. От следващата учебна година учениците от първи, пети и осми клас ще могат да изучават японски език и култура във факултативни часове. За да се потопят във философията на Изтока, днес в училищния двор бе открита японска градина аригато. В нея освен японска вишна, известна още като сакура, ще растат бамбук и клен. Преподавател по японски език ще бъде Елена Филипова, която е специализирала в страната на изгряващото слънце.

На официалната церемония днес присъстваха гости от посолството на Япония, начело със съветника Хадеаки Мачида, от Министерството на външните работи, от Софийския, Пловдивския и Великотърновския университет.

Празникът започна с благословията на отец Николай и архимандрит Даниил, а след това вокалната група изпълни традиционната японска песен „Сакура, сакура” от периода Едо, която улавя мистиката и дълбокото значение на вишневия цвят – символ на началото на пролетта и новия живот.

Водещите, облечени в цветни кимона, разказаха, че вишната е национален символ на Япония, а думата „сакура“ вече е част и от други езици. Когато древните самураи са говорили просто за цветя, това означавало именно сакура. Алеи от специалните вишни заобикаляли храмовете, а милиони японци и туристи се събирали да съзерцават цъфтежа. Листенцата им окапват след 10-14 дни, което следва да каже, че всичко е преходно, добавиха водещите и прочетоха хайку по темата: „Пролетният вятър разпръсна цветовете/видях го насън, но когато се събудих, той още шумолеше в гърдите ми“.

Изцяло в стила на празника състезател от айкидо клуб „Сатори“ направиха демонстрация на волейболното игрище, която бе наблюдавана от всички ученици и гости.

Поздравителни адреси за амбициозното начинание изпратиха президентът Румен Радев и кметът на Пловдив Костадин Димитров, които бяха прочетени от директора Иванка Василева.

„Нека този ден се запечата в историята на нашето училище като началото на още много инициативи, които да свързват култури, хора и поколения”, каза Василева и благодари на италианския бизнесмен Микеле Санторели, с чиято подкрепа се реализира идеята.

„Бъдещето е на смелите, не се питайте дали ще е трудно, а какво ще спечелите, ако пробвате“, обърна се Санторели към учители и ученици и се присъедини към Хадеаки Мачида и директора Иванка Василева, за да участва в символичното засаждане на още едно дръвче. Паното в съседство на градината е изрисувано от ученици от Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, затова на откриването присъства и директорът Светлозар Чавдаров. В специално обзаведената класна стая, в която ще се провежда обучението, Мачида демонстрира калиграфската техника.

На празника бяха наградени ученици от 11 клас, участници в националната олимпиада по руски език. Полина Аргирова е класирана на второ място, а Стефан Димитров има грамота за отлично представяне. Поздравителен адрес от МОН е изпратен и за ученици от 12 а клас.

От следващата учебна година в училището ще бъде въведен италиански като втори език в гимназиален етап към сега предлаганите руски и немски.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.