Обмисляме как да подобрим видеонаблюдението при провеждането на зрелостните изпити, каза в Пловдив Таня Михайлова
„Не бива и да се помисля, че на матурата може да се преписва”. Така зам.-министърът на образованието Таня Михайлова отговори на въпрос как ще се гарантира сигурността при провеждане на тазгодишната кампания. Тя бе в Пловдив за Панорамата на професионалното образование. Михайлова каза, че МОН обмисля по какъв начин да подобри видеонаблюдението, съобразно законовите разпоредби, за да се гарантират сигурността на данните и качественото провеждане на зрелостните изпити.
„Бих се обърнала към зрелостниците с призива: Покажете каквото знаете! Може да получите по-ниска оценка, но знаете, че е реална. По-достойно е. Образованието дава не само знания, но създава и поведенчески модел. Така че човешкото достойнство не е за пренебрегване”, каза зам.-министърът.
Организацията по отношение на трите модула се запазва без промяна. От МОН работят за устойчивост на модела и са на мнение, че не трябва всяка година трябва да се създават нови правила. Още повече, че миналата процентът на анулираните работи е бил много нисък.
„Знаете колко сериозна е отговорността на директорите, така че не може непрекъснато да променяме правилата. Разчитаме на отговорността на квесторите. Общественият интерес за честно провеждане и за достоверност на резултатите, е голям. Защото това е финалният изпит, с който гарантираме, че са постигнати образователните цели на средното образование”, уточни Михайлова.
ДЗИ по български език е на 21 май, а вторият задължителен е на 23 май. Началото е 8 часа. Матурите по предмет по желание ще се проведат в периода 29 май-1 юни. Зрелостниците са максимум по 15 в зала, като във всяка има по двама квестори. Същото важи за коридорите и входа на училищата. Лицата, които имат конфликт на интереси в 12. клас, се подават като квестори или оценители на НВО в 7. клас. Учителите по български и математика могат да участват като проверяващи само в единия вид изпит – зрелостния или НВО.