Ще дофинансираме селскостопанските училища по проекти, каза заместник-министърът на земеделието Васил Грудев, който награди цариците на лютеницата на фестивала на чушките и домата
Земеделското училище в Куртово Конаре може да бъде реновирано, но за целта местната власт трябва да е активната страна и да подаде проект, който да бъде финансиран по програмата за развитие на селските райони. Това заяви днес заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев, който бе гост на традиционния „Фестивал на чушките, доматите и традиционните български храни”, който се провежда в Куртово Конаре. Преди да разгледа изложителите, уредили кулинарните си изкушения на красиво подредени щандове пред читалището, зам.-министър Грудев посети някогашното Земеделско училище, за което местен Инициативен комитет е подел кампания за набиране на средства за възстановяване и е събрал подписка. Както “Уча в Пловдив” писа преди време, идеята на кампанията е след укрепване и обновяване на сградата, тя да се обособи като музей на местните сортове и занаяти, в която да заработят занаятчийска работилница и галерия.
Видях едно от най-старите земеделски училища в страната, което е в изключително лошо състояние, то е пред срутване. То може да бъде реновирано и се надявам, че с местната власт ще използваме възможността по програмата за развитие на селските райони, за да му дадем статута, който е притежавало. Все още се усеща духът на сградата и е грехота да стои в това окаяно състояние. Имаме необходимия ресурс, трябва ни инициативност от общината, за да изработим и финансираме качествен проект по мярка 7 за инвестиции в населените места, поясни зам.-министърът.
Грудев заяви още, че развитието на земеделските училища и научния сектор е част от реформата, която ще бъде предприета в сектор “Земеделие”. Той призна, че този тип училища са системно недофинансирани, страдат от възможностите за липса на ресурс, затова предстои да бъдат финансирани проекти, свързани с развитието на определени специалности и иновации в земеделския сектор. Когато науката се развива с иновативни идеи, тя може да бъде полезна и за бизнеса. Земеделски бизнес без наука е абсолютно невъзможен.
След като инспектира училището, зам.-министър Грудев се разходи край щандовете на повече от 20 производители на традиционна куртовска лютеница, след което връчи голямата награда на победителите – София Манчева и Нели Кръстева. Тандемът за втора поредна година грабна голямото отличие.
Зам.-министърът остана изключително впечатлен и от децата, които майсторят кукли от царевична шума. Вместо живо цвете, те му подариха от листа на царевица и обясниха, че подреждали изложа дори по покана на ЮНЕСКО.