Отборът на Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника победи в направление „Мехатронни системи“ с устройство за 3D принтиране на шоколадови изделия

Презентирането на най-силния антиоксидант под формата на бонбони, шоколади, пудинги, мъфини и макарони донесе на Езикова гимназия „Иван Вазов“ първо място в категория „Храни“ на финала на ученическо състезание, организирано от Университета по хранителни технологии. В третото издание на форума, който се проведе в аула „Проф. Милен Бешков“, 80 отбора от цялата страна представиха своите идеи в четири тематични направления – храни и напитки; мехатронни системи; икономика и предприемачество; туризъм, хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг.

„Създаване на животоподдържаща система за астронавти на Марс“ бе темата на разработката на Димитър Даскалов, Гергана Стоицева, Гергана Илиева, Мария Муташка и Борислав Симеонов от ЕГ „Иван Вазов“. В основата на проекта, чийто ръководител е преподавателят по биология Христина Костадинова, е астаксантинът.

„Астаксантинът е каротиноид, принадлежащ към същия клас вещества, към които приравняваме бета-каротина, лутеина, ликопена. Разпространен е в природата и се добива от отглеждане на микроводорасли, ферми за скариди и крил, а също и чрез някои видове мая. По същество представлява розово-червен пигмент, придаващ естествения цвят на редица ракообразни и риби (крил, рак, омар, скариди, сьомга, пъстърва)“, пояснява Костадинова.

Оказва се, че астаксантинът е най-мощният антиоксидант в природата – от четири до шест пъти по-силен от бета-каротина, с над 500 пъти по-висока активност от витамин Е и с над 6 000 пъти по-висока антиоксидантна активност от витамин С. Влияе благоприятно на очите, на сърцето, когнитивното здраве, кожата, увеличава и мускулната издръжливост. Поради своите антиоксидантни свойства астаксантинът може да помогне и за лечението на различни видове рак. Открити са краткосрочни и дългосрочни ползи от приема му за лечението на рак на гърдата, включително намален растеж на раковите клетки.

„След като се запознахме с неговите свойства, решихме че включването на астаксантин ще подобри здравето на астронавтите“, казват Димитър Даскалов от 11 д клас и Гергана Стоицева от 10 д клас. И решават да го добавят като съставка в храната.

Отборът на ЕГ „Иван Вазов“ спечели парична награда от 400 лева, а участниците в него получават „отличен“ 6.00, а оценката служи за прием в УХТ.

Още един пловдивски екип спечели първа награда и това са момчета и момичета от ПГ по хранителни технологии и техника. Те победиха конкуренцията в категория „Мехатронни системи“ с разработка на устройство за 3D принтиране на шоколадови изделия“.

Тази година за първи път бизнесът също избра своите фаворити и раздаде още 13 награди.