Представиха преиздадената книга на първия братовчед на Апостола в навечерието на 178-годишнината от рождението на Дякона

640_40eae082a2cfb115512fc3ae36dd5b83

“Това е може би най-достоверната книга за Левски, защото е написана по спомените на неговия най-близък родственик – първия му братовчед Васил Караиванов. Той е бил негов пръв съратник в революционната дейност в Карлово и дясната му ръка”. Това заяви на представянето на книгата “Васил Левски по спомени на Васил Караиванов – първи братовчед на Апостола” тази вечер в Историческия музей Стефан Караиванов. Той е правнук на първия братовчед на Левски. Неговият прапрадядо Генчо и Гина Кунчева са били брат и сестра. Творбата съдържа спомените на Васил Караиванов, събрани от неговия син д-р Петър Караиванов.

„Категорично можем да заявим, че Васил Караиванов е бил най-верен другар на Дякона в Карлово. Врял и кипял в събитията, заедно с него.  Именно в Караивановия хан Левски е правил тайните срещи на комитета”, обясни Стефан. Автор на книгата е Петър Караиванов, който е посветили целия си живот да събира факти за Левски. Категоричното му становище е, че поп Кръстю е предателят, въпреки множеството спорове напоследък около това кой е издал Апостола. Като доказателство авторът прилага спомените на баща си Васил Караиванов, че именно набеденият от векове отец е виновникът, не друг.

В книгата няма данни Левски и Ботев да са се познавали, както пише Захари Стоянов в своите „Записки”. Сигурно е, че поетът се е познавал с брата на Апостола – Христо Кунчев. Христо е живял в прословутата воденица, където и умира.

„За Левски трябва да говорим не само на годишнините от обесването и рождението, а всеки ден. Той е националната ни светиня и аз съм се посветил да обикалям страната, за да представям книгата. За съжаление безценният архив на дядо ми, който съдържаше писма, снимки, спомени на родственици, документи, е изчезнал безследно и не е ясно дали все още се съхранява или е унищожен”, обясни Стефан.

Това е второ издание на книгата, направено от потомците на Васил Караиванов в навечерието на 178-годишнината от рождението на Левски. Първото е през 1987 година по повод 150-я юбилей.