Гимназията грабна първото място на панорамата на професионалното образование. Контрабас от кестен стана шкаф за вино
Хитово обзавеждане за детска стая, при което детето се измъква от леглото, спускайки се по пързалка, измайсториха учениците от Професионалната гимназия по дървообработване в Пловдив. Двуетажната конструкция е от бук масив, а MDF плоскости в оранжево и тревисто зелено с изрязани с лазер цветя я правят още по-атрактивна за малчуганите. Оригиналната хрумка и прецизно изпълнение донесе на училището първо място в националното състезание „Стилни мебели и дърворезба” от Панорамата на професионалното образование в панаира. В същите нюанси са решени пързалката и стената за катерене, която води към втория етаж. Учениците развихрили въображението си и решили вместо стълба, да направят мини стена, която да води до леглото. В добавка сътворили и мини табуретки във формата на цветя. Възрастна дама, която посети панорамата във втора палата с внучето си, толкова се впечатли от обзавеждането, че тутакси се обади на дъщеря си и поиска да го капарира. Цената, на която се предлагаше конструкцията, е 1400 лева, в добавка с матраци за двете легла.
„Ако сделката стане, ще помолим купувачите да оставят обзавеждането за участието ни на Международната изложба „Техномебел” в София следващата седмица, където нашите ученици ще участват и в състезание за сглобяване на мебели по зададен чертеж”, обясни директорът Константин Костадинов.
Изключително иновативно бе решението и на Професионалната гимназия по дървообработване в Хасково, при това дело изцяло на женски екип. 12-класничките Ваня Делчева, Катерина Маринова и Юзлем Азиз изработили контрабас с реални размери и форма от кестен. За по-голяма издръжливост нанесли отгоре яхтен лак. За направата на грифа и крачетата използвали смърч и покрили с лак цвят палисандър. Изделието може да се използва като шкаф за вино. Зрелостничките смятат да продължат образованието си в специалност „Дизайнери на домашен интериор” в Лесотехническия университет.
Темата на мебелния конкурс „Пътуване във времето” накарала 11-класници от Професионалната гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии в Ямбол да се върнат назад в годините и да заимстват елементи от скрина на баба. Така се родила арт мебел за вътрешно обзавеждане от орех, дъб, чам и бук, която на места състарили. Асен Тодоров, Васил Йорданов и Атанас Недков използвали само прости метални шнапери, а не механизми, за да придадат още по-старинен вид, а стойките за отделните елементи наподобяват кокоши крака.