Децата от ОУ „Княз Александър I“ дойдоха извънредно за външното оценяване по български , тъй като са на училище втора смяна
Диктовката беше малко дългичка, но поне нямаше пряка реч. Това заявиха 4-класници от СУ „Патриарх Евтимий“ след края на националното външно оценяване по български език. 5800 ученици от областта днес решаваха тест от 20 въпроса. За пореден път Ангел Каралийчев бе авторът на текста за диктовка, който се падна на 4-класниците. Този път те трябваше да пишат под диктовка част от разказа „Ането“. Не беше трудно, дано съм сложила всички запетаи на правилното място, сподели Михаела.
Децата се оплакаха, че най-големи затруднения са имали с текста за четене и разбиране, към който е имало 11 въпроса, на които е трябвало да отговарят. Правописните правила не са затруднили учениците, но въпреки това всимки изпълнили заръката на учители и родители да стоят до край и да не излизат по рано от фиксираните 40 минути.
Децата от ОУ „Княз Александър I“ дойдоха извънредно за външното оценяване, тъй като са втора смяна. Училището дели сграда с Хуманитарната гимназия, затова се наложило децата да бъдат доведени от родителите в 9.30, за да заемат навреме местата си. Изпитът в цялата страна започна точно в 10. Децата обаче съвсем не се чувстваха като пред изпит, а влязоха спокойни, понеже решавали много тестове и в училище, и вкъщи. Въпреки това момчетата носеха със себе си антистрес играчка.
Училищната комисия оценява писмените работи по критерии и изисквания, определени от Министерството на образованието и науката, и вписва броя точки върху писмената работа на ученика.
На 12 май е тестът по математика. Децата ще решават тестове по „Човек и природа” и „Човек и общество”, съответно на 15 и 16 май.