12-класници от Хуманитарната гимназия дойдоха с гривни с червен конец за късмет, надяваха се да се падне да пишат съчинение или есе върху творби на Елин Пелин и Багряна
„Като влезете в стаите, усмихвайте се, че камерите ви гледат“, посрещна тази сутрин на входа зрелостниците директорът на Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ инж. Константин Костадинов. Това, че е именик и трябва от ранни зори да е на работното си място, не му се случва за първа година, тъй като почти винаги поне един от държавните зрелостни изпити съвпада с деня на светите Константин и Елена.
4878 дванадесетокласници от Пловдив и областта бяха подали заявления за днешния ДЗИ по български език и литература, който се провежда в 406 зали на 70 училища. Допуснатите са 4593. 285 не са успели да вземат поправителните изпити
Минути преди 6 часа беше изтеглен Вариант 4 на теста. Кои са авторът и произведението за 41 задача, която изисква създаване на интерпретативно съчинение или есе, ще стане ясно по-късно, за да няма изтичане на информация. От МОН уточниха още, че до окончателните изпитни варианти са имали достъп само двама души, определени със заповед на министъра. Всяка една от частите на теста се качва поетапно, както и паролата за разсекретяването й, поясни зам.-министър Емилия Лазарова. Промяна във формата няма – 41 задачи, от които 22 с избираем отговор, 16 със свободен и 2 с разширен свободен отговор. Последната задача изисква създаване на аргументативен текст. Матурата проверява знанията и уменията по граматика, правопис, лексика, умения за извличане на информация и съставяне на текст. Максималният брой точки е 100.
Още в 7 сутрина пред входа на ПГВАД започнаха да се струпват зрелостници. Да положат изпита тук бяха разпределени 101 абитуриенти от СУ „Св. Патриарх Евтимий“. За реда в залите ще следят преподаватели от гимназията, които веднъж вече са минали пълен инструктаж, а тази сутрин бе направен повторен. Директорът Костадинов увери абитуриентите, че във всяка от стаите са осигурени комфортни условия, за да работят спокойно, има климатици и щори, както и камери за видеонаблюдение. Неразбрал, че днес се провеждат ДЗИ, 9-класник от Дървото се яви на училище малко преди 8, но квесторите го зарадваха, че трябва да се върне обратно вкъщи.
200 абитуриенти от Хуманитарната гимназия бяха разпределени в Националната търговска гимназия. Момчетата се притесняваха повече от езиковите въпроси, а момичетата се надяваха да пишат върху Елин Пелин или Багряна. Девойките до последно преговаряха алгоритъма за интерпретативно съчинение – кога твори авторът, данни за творбата, думи от заглавието в тезата и анализа, характеристика на героите, заключение. Мнозина дойдоха с гривни с червен конец за късмет. Най-големият кошмар ще бъде да се падне „Ноев ковчег“, не скриха опасенията си 12-класниците, повечето от които се готвели сами и разчитали на пробните тестове, направени в училище. Пламена се надява на висока оценка, тъй като амбицията й да учи „Право“ в Пловдивския университет, а Митко иска да запише „Уебдизайн и графична реклама“ в НБУ. Немалко зрелостници от ХГ се готвели за кандидатстудентски изпити по химия и биология и признаха, че нямало как да ходят на курсове и по български, затова разчитали на наученото в клас.