Те ще се назначават по преценка на съответното РУО в диалог с работодателските организации и социалните партньори, но не трябва да са действащи ръководители на училища
Директори наставници да осигуряват допълнителен административен и управленски капацитет в училищната мрежа. Това е идея за нова национална програма на МОН, която беше обсъдена на среща между министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и представители на регионалните управления на образованието. Целта е опитни и успешни училищни директори да подпомагат с опита и лидерските си умения новоназначени и млади свои колеги, както и такива, които имат необходимост от допълнителна професионална подкрепа. Към момента има само идейна концепция, като след разработването и приемането на подобна национална програма по нея ще се осигури финансиране. Предвижда се бенефициенти по нея да бъдат регионалните управления на образованието, които ще представят програма за работата на директорите наставници. Те ще се назначават по преценка на съответното РУО в диалог с работодателските организации и социалните партньори.
„През последната година проведохме конкурси за назначаване на училищни директори по изцяло нови правила, които да отсяват не просто добри администратори, а истински образователни лидери. Това е много важно за цялостната промяна на системата“, подчерта министър Цоков. В момента се подават документи и за втория етап от конкурсите.
По време на срещата бе коментиран натрупаният опит от отминалите конкурси, както и стартирането на нови процедури за училища, които от години са без титуляр или директорът е навършил пенсионна възраст.
„Знаем, че това е основен проблем за системата, но искахме да изчакаме максимално, за да приключат парламентарните избори. Същевременно не можем да допуснем хора с многогодишен опит, които са направили толкова много за своите училища, да бъдат загубени за системата“, каза още министърът.
Наставници ще могат да бъдат ръководители на училища с доказан опит и постижения, които към момента на действие на програмата не заемат длъжността директор. Обсъжда се част от тяхната дейност да бъде индивидуално и групово менторство, непрекъснат мониторинг на процесите в училищата, организиране на форуми, тренинги и обучения, подготовка на материали, майсторски класове и др. Работата им в училищата ще бъде насочена както към новоназначените директори, така и към педагогическите специалисти, учениците, родителите и институциите.
Директорите наставници ще имат също методически и подкрепящи функции в съответното РУО, като могат да бъдат включени в комисии със заповед на началника за изпълнение на конкретни задачи в едно или няколко училища.
Предвижда се в дългосрочен план да се създават екипи от директори наставници, които да оказват методическа помощ на място при конкретни ситуации и за подкрепа при управление на училищната мрежа. Ще се обсъжда и осигуряването на възможности за съвместни работни формати на наставници от различни региони за решаване на сходни предизвикателства.