Неспазването на правилата и липсата на санкции са най-големият проблем в родното ни образование. Позицията е на председателя на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов, който излезе с голям пост във фейсбук и настоява за изключително бърза промяна на системата за стимули и санкции в училище.
Стаматов посочва, че от години елементарните училищни правилата се потъпкват, като постепенно санкциите за всякакви дребни и не толкова дребни нарушения се прилагат все по-трудно. Учениците закъсняват за час, нарушават правилата разписани в училищния правилник, пушат на територията на училището, липсата на домашно е нещо като намигване, изрежда Стаматов. Не е тайна, че грубото отношение към учител или ръководство е честа практика. За облеклото, с което се идва в училище, споровете били ежедневие, а нерядко агресивното общуване между съученици стигало до физическата саморазправа.
По думите му системата за налагане на санкции на ученик, за каквото и да е, е изключително сложна, тъй като почти няма сила, която да накара родител да дойде на място в училище, за да се запознае и я разпише.
“Все още има и разбрани, подкрепящи и конструктивни родители. Повечето обаче са спорещи, несъгласни, търсещи правата си за нарушените от децата им правила. Лесно е да се каже, че всичко е превенция, защото в повечето случаи нарушенията са сериозни, остават ненаказани, гледа се “безсилието” на училището. И така си расте едно безгрижно поколение с усещане за липса на ненаказаност, неуважение към приятели, учители, общество, но и към родители”, коментира Диян Стаматов.
Като председател на Съюза той апелира за изключително бърза промяна на системата за стимули и санкции в училище – както в законодателството, така и в наредби и правилници. По думите му въпросът не опира до оценка за поведение, а до сериозно спазване на задълженията от страна на ученици, родители и учители. И тъй като училището е задължително до 16-годишна възраст, това прави задължително спазването на правилата.
За нуждата от промени говори и председателят на Сдружението на директорите в средното образование Асен Александров. Според него правилниците на училищата трябва да бъдат задължителни и за родителите, а съответната наредба да стане по-строга, защото в момента смисълът от наказанията в нея не се вижда.
Директорите са готови с примерни текстове, които могат да залегнат в правилниците. Според тях за нарушения на дисциплината могат да се считат следните провинения: системни закъснения за час – над 10 на срок; подсказване и преписване; безотговорно отношение, вандализъм или кражба на училищно имущество; измама в училищната документация; отсъствия от общоучилищни мероприятия; тютюнопушене в района на училището; употреба на алкохол и наркотици; проявено насилие или агресия; създаване на пречки на преподавателя при изпълнение на служебните му задължения; използване на мобилно устройство в час без разрешение на учителя.
За нарушения на правилата на доброто поведение пък могат се приемат: обидни изказвания, ругатни, подигравки и епитети, унижаващи достойнството; провокативно поведение; неспазване на реда в бюфета, стола, библиотеката; неуважително отношение към преподавател или друг служител на училището; облекло и вид, които не са подходящи за училището. При наличие на горните нарушения училището може да изпрати чрез електронния дневник “Школо” уведомления на родителите, които следва да дойдат в училището с цел обсъждане на мерки за коригиране на неприемливото поведение.
Директорите са помислили и за условия, при които забележките за нарушаване на дисциплината и лошо поведение могат да се заличават – например ако ученикът получи 2 похвали от същия учител, който е писал забележката, ако представи резюме на прочетена книга извън учебния материал, или пък ако доброволно дежури във фоайетата на училището в рамките на седмица.
Според регионалния председател на Сдружението в Пловдив и директор на СУ „Хр.Г.Данов“ Гергана Аврамова са нужни промени в Кодекса на труда. Нейното предложение е чл. 157 (работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя при кръводаряване) да се разшири за среща при повикване от институция, както и за доброволчество.