Изпуснати сме в новия закон, алармират от Сдружението на училищата с профилирано изучаване на музика, хореография и изобразително изкуство

 

Талантите от профилираните паралелки на  "Л. Каравелов" печелят  национални и международни конкурси.
Талантите от профилираните паралелки на “Л. Каравелов” печелят национални и международни конкурси.

 

Писмо до премиера Бойко Борисов и до председателя на парламента Цецка Цачева изпратиха училищни директори с искане за корекции в новия закон за училищното образование, в който СОУ-тата по изкуства не фигурират. Документът мина на първо четене миналата седмица.

“Изпуснати сме, затова внесохме предложения за допълнения към членове, алинеи и параграфи. Този модел на училище се е доказал като успешен от десетилетия насам. Абсурдно е да се сложи точка на една 20-годишна традиция”, коментира за “Уча в Пловдив” директорът на СОУ “Любен Каравелов” Славка Щерева. В Пловдив потърпевшите от реформата училища са нейното и СОУ “Св.св. Кирил и Методий”, където също има паралелки с разширено изучаване на музика, хореография и изобразително изкуство. В Сдружението на директорите на училища с профили по изкуства членуват 24 школа от цялата страна. До момента те не са чули аргументират отказ и се надяват, че се касае за недоглеждане и че ще бъдат направени исканите от тях корекции между първо и второ четене на закона. В сегашния вариант децата ще изучават разширено съответния профил от 1 до 7 клас, от 8 до 10 се предвиждат само общообразователни предмети и чак в 11 отново ще могат да избират музика или танц.

“Когато става дума за изкуство прекъсване от три години е абсурдно. Освен това училищата от нашия тип се нуждаят от допълнително финансиране, тъй като имаме и много часове индивидуална подготовка. А що се отнася до това какво могат – доказателство са наградите и отличията от конкурси у нас и в чужбина”, добавя Щерева. Тя и колегите й вече са имали среща с Патриотичния фронт, откъдето получили уверение за подкрепа.

Що се отнася до началното образование, където няма да има поправителни, Щерева е на мнение, че двойките и оставането в същия клас ще стресират допълнително децата, затова заложената промяна е за добро. Според нея, за да има истинска просветна реформа у нас, трябва да се въведе финландският модел, който подготвя децата за живота.