Платформата „Как се пише“ започва кампания за грамотност
Кампания под надслов „Животът няма „аУтокорект“ за грамотност в помощ на 12-класниците, на които предстои да се явяват на матура, започва платформата „Как се пише?“. От днес до 17 май, когато ще се проведе ДЗИ по български език и литература, на страницата на „Как се пише?“ в една от най-актуалните сред тийнейджърите социални мрежи – Threads, всеки ден ще бъдат публикувани правила и въпроси по формата на изпита.
Съдържанието ще бъде съобразено с актуалните за зрелостниците теми, казват от платформата. Организатори на дигиталното помагало, специално насочено към повишаване на резултатите от матурата, са д-р Павлина Върбанова – основател на „Как се пише?“, Доротея Николова – учител по български език и литература, и агенция Huts Group, начело с творческите директори Иван Ланджев и Драгомир Дончев.
Платформата „Как се пише?“ всекидневно публикува в социалната мрежа Threads тестови въпроси, правила и примери в стил, близък до попкултурата, която вълнува поколението Z. Мотивацията на инициаторите е да помогнат да се преодолее ниското равнище на грамотност у младежите. Миналата година бе регистриран най-ниският среден успех, откакто има задължителни матури по БЕЛ – под 4, а слабите оценки бяха почти 18%.
Амбицията на екипа е в оставащото време до матурата да бъде оказана помощ на зрелостниците да повишат средния успех и 2024-а да е годината, в която негативната тенденция е прекъсната.
Зрелостниците могат да намерят 100 важни правила, свързани с употреба на главни и малки букви; слято, полуслято и разделно писане; двойни съгласни, променливо я, предлози във и със; употреба на запетая в простото изречение; употреба на запетая в сложното изречение; употреба на кавички, тире и двоеточие; членуване и бройна форма; местоимения, употреба на й/и, глаголни форми; официално общуване; технически правила.
Сайтът „Как се пише?“ е най-популярният онлайн справочник за правописа, пунктуацията и граматичните правила в българския език.