Майсторка на кошници обяви война на найлоновите торбички

DSCF6036

Какво може да се получи от беленица показа на откриването на Деветото издание на седмицата на занаятите в Етнографския музей днес ненадмитата пловдивска майсторка Жулиета Георгиева. Десетки деца се събраха край купчината царевична шума, за да правят цветя и панери. Оказа се, че повече време  отнема събирането и обработването на шумата, отколкото самото плетене.

“Плетеното е най-приятният етап. Ако царевицата е фуражна, тя трябва да се почисти, сладката пък се суши. След това се пере в гореща вода, за да стане еластична и удобна за връзване. Материалът е много важен, но пък е страшно благодатен. Царевичната шума е материал, излязъл от бита, и ще се радвам след години отново се върне, както е било някога”, разказа майсторката и помогна на децата да изплетат въженце, от което после да направят висящи теменуги.

За поредна година през последната седмица на юни в двора на Куюмджиевата къща се събраха майстори  занаятчии от цялата страна. Около работилниците на открито гъмжи от децата, нетърпеливи да опитат как се тъче на стан, как се нижат мъниста и как се плетат кошници от дрян и ясен.  Всеки от малчуганите може да направи своите първи стъпки в избран от него занаят под вещото ръководство на майстора.

Още преди човек да започне да обработва камъка, е използвал естественото преплитане на някои дървета, за да се предпазва, така че кошничарството е най-старият занаят, обяснява смолянската майсторка Емел Балакчи. Тя обявява война на найлоновите торбички и призовава хората да пазаруват с кошници.

“Ние изработваме кошници от дрян и ясен, защото са толкова трайни, че могат да изкарат повече от 50 години. Важно е откъде ще се вземат фиданките. Дрянът трябва да е от сенчесто място, но от южен склон. Ако е слънчево, прекалено се изпича и трудно се работи. Делят се на две, на четири, до осем ленти. Вътрешните служат за основи, страничните – за стенички. Зимата не се работи, защото няма сокотечение, така че остават два-три месеца презлятото”, обясни на децата Емел Балакчи.

Колани, колиета, гривни и пръстени от мъниста показа хисарската майсторка Гергана Вълкова. Заедно с нея работеха и децата от кръжок „Сръчковци“ към читалище „Никола Вапцаров“ в Хисар. С изключително търпение и сръчност те превръщат разноцветния материал в оригинални украшения.