Два отделни изпита по химия и биология за магистърските специалности
Променят принципа на класиране
При останали свободни бройки в специалности от Факултета по обществено здраве и Медицински колеж (без „Зъботехник“), местата се запълват от кандидати с балообразуване по диплома
Медицински колеж, който е част от структурата на МУ-Пловдив, разкрива специалност „Медицински оптик“. Кандидатстването е с изпит по етика, както за останалите специалности от ОКС „Професионален бакалавър“. Медицинският оптик е квалифициран да оценява, изработва и препоръчва оптични средства, както и да дава консултации по проблемите на зрението, включително зрителна рехабилитация, превенция и профилактика, поясни директорът на колежа доц. Мария Божкова. Може да работи във всички оптики, оптични центрове, работилници и заводи, складове за оптични средства и офталмологични практики.
Това стана ясно в Деня на кандидат-студента в Медицински университет – Пловдив, на който присъстваха близо 500 гимназисти и родители от различни краища на страната. На въпросите им отговаряха председателите на изпитните комисии по биология – проф. Мария Казакова, доц. Стела Димитрова – по химия, проф. Биянка Торньова – по етика, и проф. Явор Калъчев – по скулптиране.
На два отделни изпита ще се явяват кандидат-студентите за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“. Тестът по биология ще се проведе на 1 юли, а за 3 юли е насрочен изпитът по химия. Всеки от тях ще бъде с продължителност 3 астрономически часа. Тегленето на изпитния вариант по биология и химия между създадени над сто комбинации, както и размножаването му, ще се осъществява в деня на изпита. Предвидено е да има повече листове за белова и един лист за чернова, предвид увеличената продължителност на двата изпита.
Ръководителят на отдел „Учебни дейности“ Грозданка Генова-Певичарова презентира новостите в балообразуването, класирането и записването. В първия работен ден на юни ще бъде отворена онлайн платформата за кандидатстване. Всички документи се подават през нея, таксите за кандидатстване се заплащат също по електронен път. Формирането на състезателния бал за магистърските специалности е утроената оценка от двата изпита по биология и химия, както и оценката от ДЗИ по български език и литература. За специалностите от Факултета по обществено здраве и Медицински колеж се взима четири пъти оценката от изпита по етика и удвоената от матурата по български език и литература. За „Зъботехник“ остава задължителен приемният изпит по скулптиране, заедно с този по етика.
Не се предвиждат дати за предварителни изпити. Ще има подготвителен онлайн курс по етика на 26 април от 10 часа. От днес, 10 март, е активно записването за него.
Към магистърските специалности с обучение на английски език – „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация, МУ-Пловдив добавя и бакалавърската „Медицинска сестра“. Причината е в засиления интерес от страна на чуждестранни кандидат-студенти и нуждата от обучени кадри за здравната система. По последни данни 65 на сто от студентите в университета са от чужди държави.
МУ-Пловдив променя принципа на класиране. В последните години то бе по първа желана специалност, а на предстоящата кампания всеки кандидат-студент може да запише всички специалности (вкл. И платено обучение), в които би желал да се обучава, в ред, отговарящ на неговите желания. На първо място се посочва най-предпочитаната специалност, след това втората и т.н. Класирането се извършва по два критерия: по бал и по реда на посочените специалности.
При останали свободни бройки в специалности от Факултета по обществено здраве и Медицински колеж (без „Зъботехник“), местата се запълват от кандидати с балообразуване по диплома като сбор от удвоената оценка от ДЗИ по български език и литература, удвоената оценка по биология и удвоената оценка по химия от дипломата.