„Техническото и професионалното образование ще задържат у нас младите хора с високи доходи“, каза министърът на образованието на форум в пловдивския филиал на Техническия университет
Експерти от бизнеса да влизат в училище за кариерно ориентиране на децата още от 4 клас, за да се привлече интересът им към техническите специалности и да се спечели доверието на родителите. Тази идея лансира в презентацията си за връзката на индустрията с професионалното образование инж. Росен Костурков от Тракия икономическа зона на днешния форум в пловдивския филиал на Техническия университет. На него присъстваха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, областният управител проф. Христина Янчева, кметът Костадин Димитров.
600 000 са заетите в компаниите в петте индустриални парка на ТИЗ, като от по-голяма част се изисква професионално техническо образование. В момента липсва средният технически кадър, стана ясно от презентацията, затова е създаден и Център за професионално обучение с техника и оборудване за 2 млн. лева. В него се обучават 80 ученици от 6 професионални гимназии в региона, сред тях и деца от малцинствата.
„Наред с това сме изградили лаборатории в професионални гимназии, създали сме два нови учебни предмета (Архитектура на автоматични асемблиращи машини и линии; Основи на автоматизираното производство), като плануваме осъвременяване на програмите, обновяване на инфраструктурата на училищата и повишаване квалификацията на преподавателите. Не на последно място предвиждаме въвеждането на млади специалисти в клас с цел популяризиране на професионалното образование в зоната“, каза инж. Костурков.
„Професиите се променят, трябва да има повече високодоходни работни места, да съхраним и развием индустриите и да запазим повече младите хора в страната и регионите. Техническото и професионалното образование ще ги задържи в България и ще им даде възможности за реализация на пазара на труда с високи доходи“, каза министър Вълчев и подчерта, че Пловдивска област отчита едни от най-добрите резултати в сферата на професионалното образование. Регионът е сред водещите примери за успешно развитие на дуалното обучение. В момента над 115 фирми в Пловдив работят в партньорство с ученици, осигурявайки им практическо обучение и възможности за реализация в местната индустрия.
През следващите години МОН ще продължи активната си политика за разширяване на приема в професионалните паралелки. Успоредно с това ще бъдат разработени нови учебни планове и програми, които ще осигурят на учениците по-широки и адаптивни умения, отговарящи на динамиката на пазара на труда, стана ясно от думите на министъра. Един от основните приоритети ще бъде мотивирането на повече младежи да изберат професионално образование, което може да им гарантира стабилна кариера в ключови индустрии, важни за икономическото развитие на страната.
„Необходимо е повече ученици да посещават индустриалните предприятия, за да видят сами перспективите и условията, които съвременните работни места в тях предлагат”, каза министър Вълчев. Той акцентира, че подобни инициативи не само ще мотивират младите хора, но и ще им дадат реален поглед върху модерните технологии, иновациите и професионалните възможности, които осигуряват компаниите.
Зам.-кметът по образование и бизнес развитие в община Пловдив Владимир Темелков допълни, че в общинския бюджет за миналата година са били заделени 8000 лева за кариерно ориентиране.
Лансирана бе идеята за форум, който да се провежда четири пъти годишно, който да се провежда на открито, за да могат родителите да дойдат на място и да се запознаят отблизо с компаниите и тяхната специфика, да разговарят с работодатели. Изложението ще стартира още тази година.
“Идеята е в кариерните форуми да взимат участие големи компании, които да дадат възможност на децата и родителите да се запознаят с дейността в предприятията, за да говорим за ефективно кариерно консултиране”, поясни Темелков.
Министерството вече предприе конкретни мерки в подкрепа на дуалното обучение. Държавата пое осигуровките по трудовите договори на учениците, като същевременно разшири възможностите за осигуряване на наставници. През настоящата учебна година над 11 200 ученици се обучават в дуална форма, а повече от 620 фирми си партнират с образователните институции. Предвиждат се допълнителни мерки – повече стипендии, стажове, практики, ранно кариерно ориентиране, по-гъвкави учебни графици и разширяване на наставничеството.
„Образователната система подготвя хора не само за следващите 5, а за следващите 40-50 години. Професиите ще се променят, затова ще имаме нужда от по-задълбочено изучаване на математика и природни науки. Трябва да променим учебните програми, начина на изпитване и характера на задачите, защото виждаме, че учениците решават сложни алгоритми, но се справят лошо с по-елементарни практически задачи“, каза още министър Вълчев. За да се насърчи полагането на матура по математика, ще бъде поставено условие приемът в икономическите специалности, за които има трайно висок интерес, да е обвързан с оценката от матура по предмета. Предвижда се от следващата академична година да е 15%.
Форумът събра директори и преподаватели от професионални гимназии и профилирани училища от шест области – Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Кърджали и Смолян.