Две фирми – „Агрила Инженеринг“ ЕООД и ДЗЗД „Математическа гимназия – Пловдив“, в което влизат 5 компании – „Мауербрюдер” ЕООД, „Аеро Концепт Инженеринг” ЕООД, „Линеа” БГ ЕООД, „Бау Систем” ООД и „Архцентър – А” ООД, са подали документи за участие в процедурата инженеринг за изграждане на новата сграда на МГ„Академик Кирил Попов“. Това стана ясно днес при отварянето на офертите, което направи зам.-кметът по образование Владимир Темелков. Предстои общинска комисия да отвори самите ценови предложения, на базата на които ще бъде избран изпълнителят. От кандидатите се иска да удостоверят, че имат общо 28 млн. лева оборот за последните три години. Заложени са допълнителни изисквания за изпълнение на проекти с минимум разгърната площ 10 000 кв. метра със сходно предназначение – за обществено обслужване.
Прогнозната стойност на строителството е в размер на близо 30 милиона лева.
„Агрила Инженеринг“ ЕООД е създадена през 2021 г. с адресна регистрация в район „Централен“, като към 2021 година отчита оборот от 290 000 лева.
„Мауербрюдер“ ЕООД е консорциум от няколко фирми, основан през 2018 г., като за 2021 г. е реализирал оборот от 980 хиляди лева.
Преди броени дни заместник-кметът на Пловдив Владимир Темелков обяви, че дава по 50 000 лева награда за проектантите, които се наемат на инженеринг да бъдат построени новите сгради на Математическата гимназия, на ОУ „Княз Александър I “ и на „Св. Патриарх Евтимий“.
Повод затова стана оспорваната от Камарата на архитектите пред КЗК и ВАС процедура на инженеринг на МГ и СУ „Патриарх Евтимий“ и предупреждението й, че ще изключат архитекти, които се наемат да проектират сгради с обществена значимост на инженеринг.
На 25 ноември община Пловдив рестартира обществената поръчка за строеж на нова сграда на МГ на отредения терен зад хотел SPS. Бъдещият изпълнител ще разполага с минимум 220 дни за изготвянето на прединвестиционни проучвания, идеен и техническия проект, а срокът за строително-монтажните дейности ще е поне 700 дни. Училището ще има собствена библиотека, спортен център с два физкултурни салона, фитнес, зала за хореография, многофункционална зала и басейн, както и центрове „Млади изследователи“ и „Дигитални създатели“. В двора са предвидени над 2000 кв. м. зелени площи, паркинг, стоянки за велосипеди, лекоатлетическа писта, игрища за футбол, баскетбол и волейбол.
С инжинеринг нито арх става, нито сградата като строителство , краде се на макс! Това искат пак герб!