СУ „Св. Патриарх Евтимий“ и ОУ „Христо Смирненски“ в Раковски получиха плакети за успешно реализирани от тях „зелени“ проекти по програма „Еразъм+“. Наградите им бяха връчени от зам.-министъра на образованието Наталия Митева по време на годишната конференция “Зелени технологии и устойчиво развитие в образованието и младежкия сектор: Възможности чрез „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, организирана от Центъра за развитие на човешките ресурси. На нея бяха отличени 35 проекта на детски градини, училища, университети, БАН и неправителствени организации.
По проекта на тема „Екологичен начин на живот за нашето училище“ СУ „Св. Патриарх Евтимий“ реализира мобилност на 14 ученици от гимназиална степен в Даламан, Турция. Освен обучение за въглероден отпечатък, нулеви отпадъци, съзнателен потребител, рециклиране и как да пестят енергия, те са участвали в практически дейности със свои връстници от партньорски училища за изграждане на модели на поведение с цел опазване на околната среда. Учениците от различните държави търсили заедно решения на екологични проблеми, придобили потребителските навици, знания и умения за използването на цифрови елементи за пестене на хартия и въглеродния отпечатък. По проекта е проведено обучение и на учители в Даламан за интегриране на екологично образование по европейски стандарти чрез иновативни методи и техники във всички учебни дисциплини.
Плакет за качество получи и проектът „Благополучие за щастливо училище”, реализиран от ОУ „Христо Смирненсики“ в Раковски. От 2014 г. до момента училището е осъществило над 20 проекта по програма “Еразъм+” с мобилности за ученици и учители.
Министърът на образованието проф. Галин Цоков поздрави наградените проекти, които са по актуалната тема за зелените технологии и устойчивото развитие, но и са свързани с благополучието в образователната среда, със щастливото училище, с възможностите за прилагане на политиките на приобщаващото образование. Той подчерта, че благодарение на съвместната работа между образователни институции в страната, но и в чужбина, има пряк пренос на иновации.
На конференцията стана ясно, че МОН ще е координатор на проект, свързан с дигиталното благополучие, който ще бъде финансиран по „Еразъм+“ с над 783 000 евро. МОН ще работи в партньорство с още пет държави. Проектът ще даде възможност за създаване на цифрово образование и култура в училищата, като специален акцент ще са безопасността, етиката и отговорното използване на технологиите, повишаване грамотността и медийната грамотност, намаляване на случаите на кибертормоз.