Учениците от Спортното училище се заклеха, че ще обичат България, повтаряйки думите след д-р Искрен Красимиров, който вече 10 години изследва живота на българските национални герои

„Знаете ли на колко години е била Райна Княгиня, когато е ушила главното знаме на Панагюрски революционен окръг за Априлското въстание?“, пита д-р Искрен Веселинов и тъй като децата се колебаят в отговорите, той казва: „Само на 20, даже ненавършени, т.е. малко по-голяма от вас. Ушива байрака, въпреки заплахите“. И кани при себе си 7-класничката Мария Чакърова, облечена в народна носия. Момичето, което тренира академично гребане, помага на водещия да пресъздаде събитието от 1876 година. Само че не в Панагюрище, а в зрителната зала на Спортното училище, където се проведе урок по родолюбие режисиран от актьора, оператор и писател, доктор по кинознание и коноизкуство на Нов български университет и магистър по история от Софийския университет.

„Мария Княгиня уши знамето“, заяви гордо водещият на урока, а след него младата спортистка повтори думите на Райна Попгеоргиева: „Аз уших байрака, аз му турих знака – смърт или свобода“. Присъстващите в залата, съвсем в духа на епохата, извикаха: „Да живее Княгинята, да живее свободата, да живее България!“.

Знакови моменти от българската история бяха представени по атрактивен начин от младия режисьор, приел поканата да гостува в навечерието на Деня на будителите. Между презентацията на откъси от филми на „НЕзабравимата България“, Искрен Красимиров рецитира стихове и представи важни моменти от живота на българските ханове и царе, на националните ни герои и будители. Заедно с него учениците възпроизведоха клетвата на Левски, а лъвския скок изпълни джудистът Дими. Докато говореше за Апостола, Красимиров свали елека от носията си, за да остане по бяла риза, както Дякона на бесилото. А  заедно с него учениците се заклеха, че ще обичат България.

„Не е нужно да мразите, но е важно за помните“, обърна се той към деца и учители. Една част от паралелките бяха присъствено в залата, а останалите наблюдаваха урока онлайн.

Красимиров е автор на над 20 документални филма. Идеята на проекта му “НЕзабравимата България” е да запознае децата с нашата история по свой начин и да ги накара да я обичат. Провел е уроци по родолюбие в множество училища и читалища в страната и чужбина. Дебютната му книга „Да убиеш Ботев: мистерии, спомени, лъжи“ излиза на книжния пазар тази година. Когато е на 20, случайно разбира, че е наследник на Никола Вълчев Минков – един от четниците в Ботевата чета. Факт, който преобръща живота му.

В училищната програма по повод Деня на народните будители е включен и интерактивен образователен спектакъл „Бяла шамия, червен карамфил“, създаден по разкази на Йордан Йовков. Той ще бъде представен от учениците Янка Николова и Цветомила Фотева.