10-класничката Ивана Панайотова от ПГ по туризъм спечели Златаровската стипендия от куиз за живота и приноса на големия учен – патрон на училището

Факсимиле от първия научен труд на Асен Златаров в областта на химията на хранителните продукти, снимки на големия учен като студент и с Управителния съвет на Съюза на химиците в България от 1935 година, като санитарен доброволец през Балканската война и рамо до рамо с поета Николай Лилиев. Архивни кадри и интересни факти за основоположника на биохимията у нас са събрали във виртуален музей ученици от Професионалната гимназия по туризъм, която носи името на проф. Златаров. Тъй като месец март минава под знак на патрона, гимназистите решават да издирят любопитни детайли от живота и научната му дейност, тъй като смятат, че видна личност като него е незаслужено забравена. В дигиталния музей могат да се види също разработения от проф. Златаров Курс по биохимия от 1933 година, издание на печатница „Съгласие“, снимка в лабораторията му и сред студенти, както и от погребението му, което събира стотици. Освен учен, той е автор на статии, стихове, лирична проза и на един роман, член на литературния кръг „Стрелец“, разказват учениците.

Те масово се включват и в конкурса за есе, посветено на техния патрон, който учи химия в Женевския университет, а в Гренобълския добива титлата „доктор“. Класираните на призовите шест места гимназисти днес участваха в куиза за живота и приноса на големия ни учен, който се състоя в Учебния ресторант на гимназията. Как стига до патента за нахута, защо е бил любимец на студентите, каква е заслугата му за изясняване качествата на традиционните български храни бяха част от въпросите, на които Ана, Радина, Йълдъз, Виктория, Ивана и Габриела трябваше да отговарят в първи кръг. Жури, в което участваха трима ученици, преподавателят по литература Красимир Коилов и президентът на „Ротари клуб Пловдив Пълдин“ Наско Начев, оценяваше пълнотата на отговорите. Във втори кръг момичетата имаха минута време преди да дадат отговор на поставените въпроси във връзка с участието му в Балканската, Междусъюзническата война и Първата световна война, за ролята на родителите му в неговото израстване като учен и за научнопопулярните му статии. Времето за размисъл на третия етап беше две минути, заради сложността на въпросите. Състезателите трябваше да разкажат по-подробно за книгите му, да посочат кои са 12-те правила, които дава на сина си и да обяснят защо проф. Златаров е бил наричан магьосник на речта.

Победител и с най-много точки се оказа Ивана Панайотова от 10 г клас. Тя стана носител и на Златаровската стипендия, която ще получава през втория учебен срок.

С ваучери за книги бяха наградени авторите на трите портрета на проф. д-р Асен Златаров. „Нарисувах го с думи, които смятам, че го описват – умен, талантлив, красив“, разкри идеята си 10-класничката Антонина Сали.

„Надявам се куизът да стане традиция, защото винаги има какво ново да научим и разкажем за този велик българин, с чийто принос трябва да се гордеем“, каза директорът Катерина Додова.