Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят, научиха историята му ученици от НТГ

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, изработил е народни носии за известни певци и музиканти, за участници в исторически възстановки, филмови и театрални продукции. Тези и други интересни факти за абаджийско-терзийския занаят научиха ученици от 11 и 12 клас на Националната търговска гимназия, които гостуваха на майстора в читалище “Иван Вазов-1904” в Стария Пловдив.

Гърбача разказа, че е последният терзия, който упражнява този занаят в автентичния му вариант. Той шие и украсява на ръка носиите, без шевна машина, като използва инструментите и платовете, характерни за епохата на Възраждането. Неслучайно ще представлява Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България” за 2024 г., част от пилотната програма на ЮНЕСКО.

Майсторът върна младите хора в епохата на Възраждането, когато Пловдив е бил център на абаджийско-терзийския занаят. Разказа как абаджиите изработвали прекрасни дрехи от шаяк – потури, салтамарки, сукмани, ямурлуци, ментани. Мъжкото облекло било обточено от черен гайтан, който, освен декоративна функция, имал и практическо значение – да прикрива и прави шевовете по-здрави. Изработката на дрехите на ръка било свързано с много труд, търпение  и майсторство, изисквало доста дълго чиракуване, за да овладееш тънкостите на занаята.

Преди 12 години с приятели създават сдружението „Хайдути“. „За да пресъздадем вярно историята и епохата, трябваше да сме облечени подобаващо. Откриването на автентична носия се оказа трудно и тогава срещнах прочутата майсторка на художествени занаяти Стойна Кръстанова, която тъчеше, багреше, шиеше и извезваше национални костюми. Тя ми предаде занаята“, разказа Гърбача на учениците и им показа някои от красивите носии.

Сред любопитни истории бе и тази за Левски. Според майстора прозвището на Дякона дошло от бялата носия, която той сам си бил украсил. На елека имало два лъва и така дошъл прякора, а не от т.нар. лъвски скок.

Учениците гледаха кратки филми за историята на абаджийството и се докоснаха до инструментите на майстора – аршин, ръчно ковани ножици, ютия с жар. И получиха заръка да помнят корените си, да почитат героите и да пазят българските обичаи живи.

Срещата бе осъществена по идея на преподавателя по гражданско образование Величка Калайджийска по повод 115 години от създаването на Националната търговска гимназия.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.