Участници от цялата страна дискутираха мениджмънта на образователните промени на майсторски клас, организиран от фондация „Световен образователен форум България“

„Горди сме с вас“, каза по време на пленарната си лекция Пол Бърн

Размисли по темата на майсторския клас “Мениджмънт на образователните промени” направиха лидерът на Синдикат “Образование” Юлиян Петров, председателят на Сдружението на директорите в България Асен Александров, проф. Дора Левтерова – директор на Центъра за кариерно развитие на ПУ и Анелия Андреева – директор на Националния инспекторат по образованието.

„Всеки в училище е лидер и носи отговорност за ролята си. Така се изгражда доверие във взаимоотношенията. Затова, вместо да давате заповеди, отправяйте въпроси и насърчавайте взимането на собствени решения“.

Това каза в пленарната си лекция генералният секретар на Европейската асоциация на училищните директори (ESHA) Пол Бърн, който пристигна в Пловдив за участие в майсторски клас, организиран от фондация „Световен образователен форум България“. Във форума се включиха 140 училищни директори и учители,  представители на академичната общност и образователни експерти от цялата страна. Бърн бе ключов говорител на събитието в хотел „Радисън Пловдив“, което постави фокус върху мениджмънта на образователните промени. Той е за втори път у нас по покана на фондацията – член на ESHA.

„Световен образователен форум България“ е един от нашите силни членове, отлично и активно представляван от Мария Гайдарова от 2017 г. насам. Горди сме с вас“, обърна се към аудиторията Бърн, който е и член на Съвета на Международната конфедерация на директорите (ICP). В ESHA членуват 39 организации от 28 европейски държави, които са част от мрежата за подкрепа и ползват множеството онлайн ресурси, предоставяни чрез сайта на асоциацията.

Бърн има повече от 35-годишен опит като училищен ръководител, въвел е множество иновации за изграждане на успешно учебно заведение. Пред българските си колеги той представи своите възгледи за работа на терен и за внедряване на теорията на практика като ръководител на ирландско училище с 650 ученици от 27 националности, на възраст от 12 до 18 години. След като става ясно, че учениците със специални образователни потребности не получават достатъчна подкрепа и им поставят етикет „проблемни“, той решава да промени цялостния план на училището. Изработва механизъм за комуникация, поставяйки времева рамка, въпреки съпротивата от страна на екипа си. Обединява в коалиция желаещите да партнират учители, прави обучение и 60 деца със СОП получават допълнителна подкрепа, която става част от годишния план и от годишната атестация. Въведена е краткосрочна и дългосрочна подкрепа, а стигмата, че допълнителната подкрепа е за изоставащи изчезва и останалите деца също се възползват от възможността да работят след задължителните часове. Етикетът „СОП“ изчезва, дисциплината се подобрява, процентът на неуспелите пада, а резултатите от изпитите се повишават.

Пол Бърн успял да убеди и да доведе в училище Дейвид Маркет, командвал атомна многоцелева подводница, след като прочита книгата му „Да обърнем курса! Истинска история за превръщане на подчинени в ръководители“. Като опитен военноморски офицер Маркет привикнал да дава заповеди, отговарял за повече от сто моряци, само че корабът му се представял слабо и имало най-голямото текучество в целия флот. Маркет осъзнава, че кара екипажа да работи в условия на подчинение и започва да насажда идеята за ръководство на всички равнища. Корабът му печели множество награди, като показва най-забележителен напредък в целия Тихоокеански флот на САЩ.

„След демобилизирането си Маркет става бизнес консултант по проблемите на ръководството из цялата страна. Хонорарът му е огромен, не можехме да си го позволим, но реших все пак да му пратя имейл. И един ден ми се обади да каже, че с удоволствие приема поканата. Направи уникална презентация пред 660 образователни лидери в Ирландия. Посланието му бе за лидерство на всяко ниво“, разказа Пол Бърн.

По време на лекцията си той не подмина и свой провал с въвеждането на мандарин в училище, за да отговори на нуждите на китайска компания, която се готвела да инвестира в региона и щяла да има нужда от работна ръка. Прави езика задължителен за всички, намира учители от Институт „Конфуций“, но програмата продължава една година, тъй като инвестицията се отлага, а финансовите загуби за училището са значителни. Три години по-късно обаче ирландското образователни министерство започва да финансира в национален мащаб изучаването на мандарин. И неговите ученици са с крачка напред.

Друг водещ ключов говорител бе международният експерт Ричард Таларон, който представи международното партньорство в системата на образованието с акцент върху програма „Еразъм+“ и обучителните тренинги.

Президентът на „Световен образователен форум България“ и директор на ОУ „Райна Княгиня“ Мария Гайдарова постави въпроса как образованието и ролята на учителя се трансформират в днешния дигитален свят.

„За да имаме успешна промяна, трябва да синхронизираме петте компонента – визия, умения, мотивация, ресурси и план. Това ще се отрази както на образователните резултати, така и върху мотивацията. Подкрепата на учителите също е решаваща. Училищата и детските градини, които управляват промяната ефективно, са по-добре подготвени да се справят с бъдещите предизвикателства. Съпротивата срещу промяната е една от най-често срещаните пречки. Учителите, учениците и родителите могат да се противопоставят по различни причини, включително заради страх от неизвестното, утеха от статуквото. Затова комуникацията е особено важна“, каза Гайдарова и посочи, че трябва да се развиват професионални общности. Тя представи основни техники, използвани в коучинга за мениджъри и заключи: „Истинската промяна не става случайно. Тя изисква осъзнат избор, среда, която подкрепя, вдъхновение и вяра в способността да изградиш нова реалност“.

За развитието на професионални общности говориха също доц. Манол Манолов от Пловдивския университет „П. Хилендарски“ и Елеонора Лилова – директор на 2 СУ, София. Проф. Юлий Янакиев постави фокус върху емоционалната интелигентност, и по-конкретното общуването между учител, родител и дете.

“Пресечената точка е учителят и той няма право да абдикира. Нашите деца се развиват вече значително по-бързо и имат различни потребности, затова когато видят, че нещо не е според очакванията, идва и разминаването. Очаква се учителят да е подготвен за интервенции. Нямаме право да изискваме нещо от родителите, което не сме им дали. Никой не ги учил да бъдат такива. Позицията на повечето специалисти е, че децата трябва да се учат да бъдат родители още от детската градина. Когато детето се научи да разпознава процеси, да разпознава себе си, тогава вече и разпознаването на другите ще е по-възможно. Учителят трябва да му даде възможност да бъде пълноценно, да не е стресирано по време на обучението, да бъде инициативно, пъстро, щастливо”, коментира проф. Янакиев.

Техники и подходи в приобщаващото образование представиха Маргарита Енчева – зам.-директор на Регионален център за подкрепа процеса на приобщаващо образование – Пловдив, и Илия Авков – зам.-директор на ОУ „Райна Княгиня“.

Утре е предвидено посещение на детски градини и училища за обмяна на добри практики.

Фондация „Световен образователен форум България“

стартира през 2015 г. с международна конференция „Лидерство за равен достъп до качествено образование“. От 2017 г. „Световен образователен форум България“ е официален член на Европейската асоциация на училищни директори, а от 2021 г. и  член на Европейската федерация на работодателите в образованието.

В продължение на 11 години фондацията реализира ежегодни инициативи, обучения с международен обмен, участия в конференции на Европейската асоциация на училищните директори, тематични експертни анализи и анкети, както и проектът “Иновативни училища“, създава и безплатна платформа за подкрепа на учители с библиотека, дискусионен форум и споделени електронни уроци.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.