Участници от цялата страна ще дискутират за дигитализацията, иновациите и уменията на 21 век на майсторски клас, организиран от фондация „Световен образователен форум България“
Генералният секретар на Европейската асоциация на училищните директори (ESHA) Пол Бърн, който е и член на съвета на Международната конфедерация на директорите (ICP), пристига в Пловдив за участие в майсторски клас, организиран от фондация „Световен образователен форум България“. Бърн има повече от 25-годишен опит като училищен ръководител, въвел множество иновативни практики за изграждане на успешно учебно заведение. Той е асоцииран член на Службата за професионално развитие на учителите (PDST) и ще бъде сред ключовите говорители на събитието „Лидерите правят разлика“. Майсторският клас започва на 28 март от 10 часа в хотел „Империал“. За участие са поканени представители на академичната общност, училищни директори и образователни експерти от цялата страна. Той е разпределен в три панела.
Друг водещ ключов говорител е международният експерт Ричард Таларон, който ще представи възможностите за участие в проекти на програма „Еразъм+“, както и за изграждане на професионални общности.
Ключов говорител на модула „Дигитализацията в средното образование – предизвикателства и решения“ е учредителят на фондацията домакин Мария Гайдарова. Панелисти са Асен Александров – директор на 51 СУ в София, зам.-председател на комисията по иновации в МОН и председател на Сдружението на директорите в средното образование; Димитър Асенов – директор на Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти; Вихра Ерамян – директор на ЕГ „Иван Вазов“. Модератор е Ирена Душкова – директор на СУ „Св. Паисий Хилендарски“.
„Иновации за развитие на успешно училище“ е темата на втория модул, на който ключов говорител ще е Пол Бърн. Панелисти са доц. Манол Манолов – Великотърновски университет; Марияна Великова – директор на ПГСС „Св. Георги Победоносец“ – Суворово; Ирена Коцева – директор на ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“ – Самоков. Модератор е Елеонора Лилова – директор на 2 СУ в София.
Темата на третия модул с ключов говорител Ричард Таларон е „Умения на 21 век“. Панелисти са проф. Сийка Чавдарова-Костова – Софийски университет; проф. Дора Левтерова – директор на Департамент за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти при Пловдивския университет; Антоанета Христова – директор на НЕГ „Гьоте“ – Бургас. Модератор е Ваня Кастрева – началник на РУО-София.
„Светът на нашите деца е различен. Той не е само коренно променен, той се развива много динамично. Фондация „Световен образователен форум България“ работи активно от учредяването си за въвеждане на иновации в училищното образование. Започнахме това пътуване с очакване и надежда за изграждане на професионална общност, която да работи ефективно за промяната на българската образователна среда. Само когато работим в екип и чрез сътрудничество, можем да постигнем напредък“, казва Мария Гайдарова, която има солиден опит не само като училищен директор, но и като зам.-министър на образованието.
Фондацията стартира през 2015 г. с международна конференция „Лидерство за равен достъп до качествено образование“. От 2017 г. „Световен образователен форум България“ е официален член на Европейската асоциация на училищни директори, а от 2021 г. и член на Европейската федерация на работодателите в образованието.
В продължение на десет години фондацията реализира ежегодни инициативи, обучения с международен обмен, участия в конференции на Европейската асоциация на училищните директори, тематични експертни анализи и анкети, както и проектът “Иновативни училища“, създава и безплатна платформа за подкрепа на учители с библиотека, дискусионен форум и споделени електронни уроци.
На 29 март е предвидено посещение на училища за обмяна на добри практики.