Добър 3,53 е средният успех, който постигат институциите, според експертно проучване на Националната мрежа на децата
Добър 3,53 е оценката, която държавата получи за грижата си за децата и семействата в „Бележник 2025“ на Национална мрежа за децата (НМД). За 2024 година държавата е понижила успеха си и започва да се връща към средното си представяне.
При общо деветте области в доклада оценките за 5 от тях са се понижили („Участие на децата“, „Правосъдие за деца“, Ранно детско развитие“, „Детско здраве“ и „Спорт, култура и свободно време“), единствено за „Благосъстояние на децата“, „Семейна реда и алтернативни грижи“, „Закрила на детето от всички форми на насилие“ и „Образование“ регистрират слабо повишаване в резултата.
Оценката беше оповестена пред институции, политици, висши държавни служители и медии.
Експертното проучване се базира на данни от над 25 национални държавни и общински институции, анализа и оценките на 40 автори, над 130-те организации и активисти от Мрежата, 7 външни оценители, анкетираните близо 8000 деца и възрастни, както и на институциите, които са предоставили данни по ЗДОИ.
Оценката в „Бележник“ за втора поредна година е над „среден“ (3,53).
Бележките се пишат на принципа на тези в училище – от слаб 2, когато държавата не е предприела никакви действия за разрешаването на проблемите в областите на доклада, до отличен 6 при въведени мерки с доказала се ефективност.
УЧАСТИЕ НА ДЕЦАТА
Оценка по темата: 3,11
През 2024 г. гарантирането на автентично и смислено участие на децата и младите хора от различни общности остана предизвикателство. Въпреки наличието на повече форуми, организирани от гражданския сектор, съвместно с участието или за децата, се наблюдаваше затруднение на институционално и обществено ниво, свързано с разбирането и най-вече създаването на пространства, в които да се срещат мнения по въпроси и проблеми, които оказват въздействие върху живота на децата. Продължи да липсва достъп до съобразена с възрастта на децата обществена информация за закони и политики, които имат отношение към тях. Единствен напредък се отбеляза с детската версия на Общ коментар № 26 на Комитета по правата на детето, адаптиран от УНИЦЕФ България, касаеща правата на децата, околната среда и изменението на климата. Държавата и общините не използват дигитални инструменти за допитване до децата. По мнение на децата, властта не се интересува достатъчно от тяхната гражданска позиция, въпреки че се отчита като позитивно включването на политици и разговорите им с деца по важни за тях теми на форуми, организирани от гражданските организации. Пилотните инициативи за обучение на деца по права на човека и граждански активности останаха с ограничен обхват, ресурс и ползи. Те продължиха да се реализират като част от програми за неформално гражданско образование, но са или липсващи, или слабо застъпени в учебната програма.
БЛАГОСЪСТОЯНИЕ НА ДЕЦАТА
Оценка по темата: 3,81
През 2023 г. (данни за 2024 г. все още няма) в България са се родили 57 478 деца, като от тях 57 197 (99,5%) са живородени. По данни на Евростат страната е рекордьор по раждаемост в ЕС за 2023 г. 33,9% от децата са в риск от бедност и социално изключване.
Този дял е близо два пъти по-висок от осемте европейски държави с най-нисък дял на деца в тази група. По отношение само на риска от бедност, 26,9% от децата в попадат в тази група. Делът е повече от два пъти по-висок спрямо шестте европейски държави с най-нисък дял на деца в тази група. Фокус върху намаляването на бедността и оказването на подкрепа на децата и семействата е поставен в Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2030. Активна политика на пазара на труда е мярката по реда на чл. 36 от ЗНЗ, подпомагаща безработни лица от групите в неравностойно положение. През 2024 г. се увеличиха размерите на някои семейни помощи за деца по ЗСПД, което се отчита като положителна линия на работа. И през 2024 г. не бяха приети Национална жилищна стратегия и законодателна рамка, които да зададат целите за адекватно социално жилищно настаняване и за решаване на проблемите с незаконните жилища в кварталите с най-лоши икономически, социални и екологични характеристики. За поредна година страната остава без Национална стратегия за детето. През 2024 г. Националният съвет за закрила на детето прие Проекта на Стратегията и процесът не беше финализиран. Без наличието на този документ не би могла да се осигури последователност в мониторинга, оценката и усъвършенстването на политиките в подкрепа на децата и семействата.
СЕМЕЙНА СРЕДА И АЛТЕРНАТИВНИ ГРИЖИ
Оценка по темата: 3,76
Въпреки официалното приемане на Националната карта на социалните услуги през 2024 г., продължиха да липсват финансови стандарти за социалните услуги и не се осъществи регулиране на натовареността на социалните работници. В Картата липсваше анализ, който да стъпва на качествени индикатори за потребностите в дадена община, което закономерно води до изкривена картина на потребностите в отделните райони в страната. И през 2024 г. услугите, насочени към родители на деца с увреждания не съответстваха на реалната нужда, особено що се касае до отдалечените от големите градове места. Липсваше ясен хоризонт, който да очертава финализирането на процеса по деинституционализацията и в страната останаха три незакрити ДМСГД. Приеха се промени в Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, но въпреки това приемната грижа остана на кръстопът между възможността за регулаторни подобрения и риск от продължаваща институционална инертност. Услугата продължи да се осъществява без финансови стандарти – на проектен принцип, като липсваше последователна подкрепа за приемните родители и повишаване на обществения им имидж чрез държавни кампании. По отношение на осиновяването беше обнародвана Наредбата за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на НЕИС за пълно осиновяване.
Измененията в СК засегнаха и увеличението на срока за следосиновително наблюдение и по-лесен достъп на родителите осиновители и осиновените деца до социални услуги. Въпреки тези промени, мониторингът продължи да бъде формален, без реална подкрепа и чувствителност към индивидуални травми на децата и осиновителите. Продължи липсата на активен и на практика функциониращ Координационен механизъм за работа с непридружени деца, а броят на тези деца в социалните услуги остана крайно малък.
ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО ОТ ВСИЧКИ ФОРМИ НА НАСИЛИЕ
Оценка по темата: 3,64
През 2024 г. бяха предприети редица стъпки в защитата от насилие – промени в ППЗЗДН, където се разшири кръгът от лица, срещу които могат да бъдат повдигани обвинения при случаи на насилие над деца; възможност да не се прекъсва контактът родител-дете по време на наложена мярка за защита. Беше публикуван и проект на Координационен механизъм за помощ и подкрепа на лица, пострадали от домашно насилие, който обаче не се утвърди. Предприеха се действия за изграждане на НИС за превенция и защита от домашно насилие, но към момента е налице забавяне. Издадени бяха повече заповеди за защита по реда на ЗЗДН, наблюдаваше се и повишен брой на образуваните досъдебни производства за престъпления, извършени в условия на домашно насилие. Със закъснение беше приета НП за превенция и защита от домашно насилие за периода 2024 – 2026 г. и това не позволи да се използват предвидените 450 000 лв. от бюджета за проекти за превенция и защита. По отношение на подкрепата на децата в училище остава необходимостта да се прилагат проследяване и анализ на мерките и ефектите на противодействието на училищния тормоз и да се работи за разпознаването му. Сериозен проблем продължава да бъде липсата на държавно финансиране на Центъра за безопасен интернет, особено предвид огромния брой сигнали. Належащо е да се актуализира законодателството, касаещо регулациите, свързани с новите рискове за децата онлайн. Необходим е синхрон между всички отговорни за пътната безопасност институции, както и ефективни програми и мерки за закрила на живота и здравето на децата в пътното движение.
ПРАВОСЪДИЕ ЗА ДЕЦА
Оценка по темата: 3,44
Практиката показва твърде много случаи на непознаване и неспазване на съдебно-следствените действия с деца в контакт / конфликт със закона и незачитане на процесуалните права и най-добрите интереси на децата. И тази година отсъстваха усилия за цялостно реформиране на системата на борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и за гарантиране на по-добра превенция на детската криминализация. Остава необходимостта от повече услуги за превенция на ескалацията на родителските конфликти, от нормирането на ефективен правен способ за принудително изпълнение на режима на лични отношения и от засилено използване по семейни спорове на процедурата по медиация.
РАННО ДЕТСКО РАЗВИТИЕ
Оценка по темата: 3,21
Продължават системните проблеми като: липса на реален достъп до услуги, липса на прилагане на съвременни концепции за работа с деца, както и липса на инвестиране в човешкия ресурс. Обхватът на деца в детски градини е 87,9% за 2023/24 г., а в ясли и яслени 12 групи – 17,9% (при среден за ЕС обхват от 93% за възрастта над 3 г. и 38% за възрастта до 3 г.).
ДЕТСКО ЗДРАВЕ
Оценка по темата: 3,14
Оценката в областта е устойчиво една от най-ниските в „Бележник“. Допълнителният спад се дължи основно на недостатъчния напредък в здравните сфери с отчетлив дефицит през годините. Такива са недостигът на здравна грижа в отдалечените и изолирани райони; все още неприетият медицински стандарт по детска психиатрия; липсата на анализ на причините за майчината и детска смъртност и високите регионални различия в тази статистика; непрозрачни процедури по одобряване на лечение и терапии на деца в чужбина; липса на адекватна нормативна уредба за предоставяне и реимбурсиране на медицински храни за пациенти с малнутриция; неразпознаване и липса на системно адресиране на зависимости като хазартната, екранната и игровата; липса на оценка на ефективността на мерките за намаляване на тютюнопушенето и употребата на ПАВ. Основен застъпнически приоритет на НМД остана изграждането на Национална детска болница, за което е ключово да се следва прозрачен план и да има обезпеченост със здравни специалисти. Патронажната грижа остана и през 2024 г. като добро пожелание за институциите, без реален напредък по финансирането , изграждането на план за провеждането в широкото и системност прилагане, така че да достигне до пряко нуждаещите се от нея.
ОБРАЗОВАНИЕ
Оценка по темата: 3,87
Темата беше белязана от изменение в ЗПУО, което забрани извършване на „пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начина идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната“. Тази неочаквана забрана изправи пред големи предизвикателства не само децата с различна сексуална ориентация, но и отмени всякакво споменаване на темата в училище, вкл. в оскъдните часове по здравно образование. На този фон останаха без внимание реални проблеми в образованието като липса на стандарт за качество, голяма ножица между градските и селските райони в достъпа до образование и превенция на отпадането, липса на подкрепа за приобщаване в училище на всички деца и устойчиви механизми по превенция на агресията между учениците. И през 2024 г. не се въведоха отделни часове по здравно и репродуктивно образование. Държавата не реализира приоритетно ефективни мерки за включване в учебните програми на интердисциплинарни теми като дигитална грамотност и социално-емоционалното учене, а напредъкът в тях се случваше разпокъсано. Във време на засилваща се дезинформация, вълна от пропаганда и фалшиви новини, медийното съдържание и обучение за работа с него отсъстваше почти напълно от учебния процес. Оценката в областта отново отбелязва ръст спрямо миналата година, заради продължилите усилия в приобщаващото образование на деца със СОП и предприетите стъпки за подобряване на процеса на подбор и подкрепа на училищни директори.
СПОРТ, КУЛТУРА И СВОБОДНО ВРЕМЕ
Оценка по темата: 3,80
И през 2024 г. се отчетоха като проблем недостатъчното знания, умения и нагласи за здравословен начин на живот при подрастващите във възрастова група 10-19 г. НП „Заедно в изкуствата и спорта“ за трета поредна година отбеляза ръст в обхвата на ученици, а все повече музеи вече разполагат с кът за работа с деца и специални дейности, насочени към деца. Достъпът до култура обаче все така остана елитно занимание, основно поради фрагментираните инициативи и липсата на координация между институциите за насърчаване на включването на маргинализирани групи. Броят на външните, общодостъпни и безплатни площадки за спорт и физическа активност се увеличи, като остана проблемът с опазването им. Остана и нуждата от анализ на социално-икономическите бариери, в т.ч. регионалните неравенства и финансовите ограничения, пред достъпа до физическа активност, спорт и култура.