Луксозен интерактивен фотоалбум с добавена реалност стана дипломна работа на студентката от пловдивския филиал на Техническия университет Михаела Пенева, с която тя завърши успешно специалност „Дизайн и печатни комуникации“. Инженер Пенева не крие, че не е правила разработката си сама, а е получил техническа подкрепа от своя приятел.
„Той ми помогна с идеята, докато бях на стаж в неговата печатница. Там ми предоставиха софтуера, с който направих добавена реалност в албума. Така че снимките в албума оживяват. Външните корици на албума изрязах лазерно от мукава и я „облякох“ с плат. Вкъщи имам основни печатни машини – плотери, принтери, щанцова машина, така че почти всичко правих у дома. На корицата поставих силует на Малкия принц и неговата приятелка лисицата, а звездите над тях могат да светят, когато започнете да разгръщате албума. Той вече е подарен за първата годинка на едно дете и съдържанието е под формата на дневник, изцяло ръчно шит“, обяснява инж. Пенева.
На първата страница на албума тя е поставила QR-код, с който се отваря приложение, чрез което снимките, към които се насочи мобилния телефон, оживяват на екрана му. Идеята е чрез дигиталния албум семейството да запази спомените си, споделя инж. Михаела Пенева.
След като завършва бакалавърска степен и става инженер, тя започва свой малък бизнес за производство на интерактивни дигитални албуми. Амбицията й е да започне работа в печатарската индустрия, а албумите ще й останат хоби.
Инж. Георги Райнов пък защитава магистърска степен с триизмерно напечатан бюст на съпругата си.
„За магистърска дипломна работа избрах технология за 3D принтиране и сканиране. Крайната цел беше да създам човешки бюст. Освен скенер се ползват фотографи, като може да се наложи и допълнителна работа по извайване. Аз направих бюст на жена ми, като използвах 3D принтера на нашия университет. Доволен съм, че тя хареса крайния резултат, но не й беше лесно да играе ролята на модел, защото в процеса на работа се налагаше многократно да стои неподвижна, докато аз се въртях около нея, правейки десетки снимки от различни ъгли“, обяснява Георги.
Инженер Райнов споделя, че в Техническия университет попада малко случайно, защото е завършил професионална гимназия по архитектура. Бил много добър по математика и рисуване, затова избрал специалност „Графичен дизайн“. „Открил“ 3D принтирането по време на учебна практика.
Когато защитавал бакалавърската си степен, един от преподавателите му предложил да стане негов асистент. Въпреки че вече бил започнал работа като печатар, решил, че ще бъде интересно да натрупа опит и в преподаването. В момента води упражнения по цифрова фотография и оптика и колориметрия, по моделиране и системи за печат.