sdr

В учебната оранжерия и зоната за зеленчуци влязоха и третокурсниците по „Растителна защита” от ЮАР, гостите опитаха червени, розови и оранжеви домати

“Създаването на нов сорт е изключително дълъг процес. Трябва да си последователен и търпелив. Изградихме тази оранжерия, за да покажем както нашата история, така и накъде се движим. Едно от постиженията ни е червен индетерминантен домат, устойчив на бронзовост”, казва Николай Георгиев. Внукът на един от най-големите български селекционери проф. Христо Георгиев представи днес в учебната оранжерия на Аграрния университет доказани сортове и нови редки кръстоски. Деня на отворените врати във висшето училище бе посетен не само от експерти, но и от ценители на традиционния български вкус.

Верен на семейната традиция, бившият възпитаник на Аграрния университет днес стои начело на фирма “Геосемселект”. Българската компания, основана преди 30 години, е лидер в създаването на хибридни и директни сортове зеленчуци и е изградила оранжерия до новия Демонстрационен център за електронна търговия, който бе открит миналата година във висшето училище.

В оранжерията се гледат отбрани сортове домати, като един от най-специалните сортове, който вече се е утвърдил на пазара, е  “Ръгби”. 29-годишният предприемач, завършил „Селекция и семепроизводство”, представи още ранозреещите “Прекос”, червените “Парис”, традиционните “Рила, розовите “Розалина роса”, оранжевата “Бендида” и продуктиваната “Реяна”. Новата селекция е “Армира”, като сортът се отличава с големи сърцевидни плодове.

„Идеята на учебната оранжерия е да покажем как сме подобрили съществуващите сортове. Трудностите са много – влияние оказва непрекъснато променящият се климат, насекомите стават по-агресивни, вируси и болести атакуват през лятото. Част от новите сортове са разработени така, че да бъдат устойчиви на някои видове заболявания. Това играе роля не само върху производителността, но намалява употребата на различни препарати и пестициди”, поясни Николай.

В откритата зона срещу оранжерията вече е посаден и различен вид пипер. Студентите могат да наблюдават отблизо процеса по засаждане и отглеждане на растенията, а благодарение на партньорството с фирмата, те посещават и производствената база, където имат достъп до процеса по селектиране.

Въпреки жаркото слънце, на демонстрацията днес присъстваха третокурсниците от специалност „Растителна защита” от ЮАР. Николай им представи новите сортове на английски език, след което ги подкани да опитат от свежата продукция и да усетят традиционния българския вкус.

Ректорът на Аграрния университет проф. д-р Христина Янчева подчерта, че именно практиката е ключът към успеха и че образование и бизнес трябва да вървят заедно.

“С тази демонстрационна оранжерия още веднъж показваме силната връзка между университета и фирмите партньори. За нас е много важно да работим с фирми от българското земеделие, за да става то по-модерно и по-ефективно. В новата Стратегия за висше образование 2020-2030 основен акцент е именно връзката между образованието и бизнеса”, акцентира проф. Янчева.

Аграрният университет ще посреща и утре всички желаещи да видят и дегустират доматите между 9 до 19 часа.