С общоградско шествие и начало на 15-ото издание на инициативата „Народните будители и аз“ бе отбелязан 1 ноември

„Първият измежду българските будители е православен светец. Св. Иван Рилски е стандартът, по който следва да измерваме будителите. Той ни е завещал да пазим традицията и да живеем в единомислие. Нашите предшественици са избрали не някоя друга дата, а именно тази на светеца покровител на България Йоан Рилски Чудотворец, за да честват Деня на народните будители“. Това каза пловдивският митрополит Николай пред Хуманитарната гимназия днес на празничната проява по повод 1 ноември. След молебена той прочете пред събралите се ученици, учители и културни дейци пасажи от Завета на светеца, написан собственоръчно от него през 945 г. –  уникален документ, чието място в духовен аспект се доближава до Паисиевата история и става мерило за националното ни самосъзнание.

„Избирайте си наставници и си поставяйте началници, които Бог ви покаже, сиреч мъже, засвидетелствани от всички в духовните деяния и превъзхождащи всички по разум и духовно разсъждение…“, цитира владиката Йоан Рилски.

След обръщението на и.д. кмет Иван Стоянов, който припомни, че денят на народните будители се чества за първи път в Пловдив през 1909 г., присъстващите се отправиха на празнично шествие, начело с портретите на будителите. Множеството, предвождано от Духовия оркестър на ВВС, премина през Главната улица и стигна до Военния клуб. На стълбите на „2019“ шествието беше посрещнато от Хора на пловдивските момчета „Стефка Благоева“.

Честванията продължиха с тържествен концерт във Военния клуб с участието на възпитаници на Националното училище за фолклорно изкуство в Широка лъка, Музикалното училище „Добрин Петков“ и АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“.

Там бе даден старт на 15-ото издание на инициативата „Народните будители и аз“ на Ротари и Зонта клуб. – Проектът има за цел да представи на младите хора имената и дейността на онези български възрожденци и велики българи, които са оставили своя отпечатък в създаването, израстването и просперитета на страната ни.

Регламентът остава без промяна. Надпреварата ще се проведе в две възрастови групи – 5-7 и 8-11 клас. Всяка паралелка, която желае да се включи в проекта, избира за свой патрон бележит българин – народен будител, различен от този, с който се представял в предишни години. Първоначалната надпревара ще се проведе в училищата между класовете, заявили участие и избрали патрон за своя проект.

В 14-те издания досега са участвали 84 350 ученици от 17 области. Голямото жури на финала за град Пловдив и област Пловдив ще е в състав: акад. Георги Марков – председател, и членове – акад. Васил Гюзелев, чл.кор.Иван Гранитски, проф. Иван Маразов и проф. Васил Проданов.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.