С литийно шествие и поднасяна на венци пред барелефа на славянските първоучители училището даде начало на Кирило-Методиевите дни в Пловдив
„Благодарение на нашите всеотдайни преподаватели, 90% от учащите във випуска завършихме висше образование. Представители сме на първите математически паралелки, които дадоха основата за създаването на Математическата гимназия. Продължавайте традицията и почитайте учителите“.
С тези думи се обърна днес към присъстващите на празника по повод Деня на светите братя на площад „11 май“ Анастас Карагьозов от випуск ’65 на Хуманитарната гимназия. Заедно с още десетина свои връстници той взе участие в тържеството и шествието в чест на славянските първоучители. Някогашният комсомолски секретар поднесе приветствие от името на бившите си съученици от випуска, които продължавали да се събират на всеки пет години. Днес те се върнаха назад във времето, за да си припомнят вечерния час, който трябвало да спазват, задължителната шапка, изисквана на входа на училището, тайното ходене на забранени филми в кино „Ботев“, предрешени с балтоните на бащите си.
„Както днешните младежи отказват да носят униформи, така и ние се противопоставяхме и масово мачкахме шапките в джоба. Но в крайна сметка спазвахме правилата, щом прекрачехме училищния праг. Момичетата бяха в девическата „а“ паралелка, а момчетата бяхме събрани в „б“ клас“, разказа Томас Измирян. И днес той беше с фотоапарат, за да запечата паметните мигове от празника. У дома прилежно пазил всички албуми с ученически снимки, много от тях дигитализирал, за да си съхрани за поколенията. Завършил математика, а след това се реализирал като инженер и дълги години работил в някогашния завод КАМ. Не е спирал да поддържа контакт с приятелите от ученическите години, с най-верните спазват традицията да пият заедно кафето си всеки четвъртък.
Сред доайените бе и Мирко Угринов – дългогодишен шеф на „Топлофикация“.
Хуманитарната гимназия за поредна година даде начало на Кирило-Методиевите дни в Пловдив. Най-старото училище в града под тепетата възкреси отколешната традиция да се честват равноапостолите, положена от Найден Геров още през 1851 година.
„Днес честваме един от най-светлите и безспорни празници. Наесен нашата гимназия ще отбележи 175 години от основаването си – тогава сме предвидили повече събития и са надяваме те да се случат в обновената сграда“, обърна се към ученици, учители и гости директорът Емил Начев.
Да си възпитаник на Хуманитарната гимназия означава да носиш светлина и да вдъхваш надежда. Тя изгражда личности с кауза, които вярват, че знанието променя света, обърнаха се водещите към присъстващите и след призива: „Да носим словото като знаме“ иконата поведе шествието до барелефа на Кирил и Методий в Стария град, където бяха поставени венци и цветя.
История
Почитането на светите братя Кирил и Методий като велики християнски учители е наложено още от техните ученици през 886 г., а първите сведения за честването на празника им на датата 11 май има още през XII век. Арменски летописи от 1813 г. посочват пък, че равноапостолите са почетени на 22 май 1813 г. в Шумен.
Но за пръв път във възрожденската епоха празникът на Кирил и Методий е отбелязан официално в Пловдив на 11 май 1851 г., пред епархийското училище, носещо тяхното име.
Инициативата е на Найден Геров, а датата е избрана, тъй като това е общият църковен празник на двамата светии. В годините след това 11 май започва да се отбелязва тържествено в българската църква „Свети Стефан” в Цариград, пак в Пловдив в храма „Света Богородица” (със слово на Йоаким Груев), в Шумен, Лом, Скопие и София.
Празникът на Кирил и Методий се чества и сред българските имигранти в Румъния и Русия, сред родното ни студентство в чужбина, дори сред сънародниците ни, заточени в Диарбекир.
Пет години след празника, организиран от Найден Геров в Пловдив, Йоаким Груев предлага денят на светите равноапостоли да стане официален празник на българските ученици. Пловдивското епархийско училище, известно като Първа мъжка гимназия, е и първото в света, наречено на братята Кирил и Методий.
„На 11 май след тържествено богослужение в храма “Св. Богородица” духовенството, придружено от ученици и от народ с литии, отиде в училището, дето след водосвет аз изрекох поучителна реч с обяснения за значението на празника. По обед изявени българи с челядта си и учениците прекараха деня с песни и веселби на едно избрано място извън града. Така се положи начало на тържествено празнуване празника 11 май, който от година на година се обобщи не само по цялата Пловдивска епархия, но и по цяла България, и от училищен празник, какъвто беше в началото, достигна да стане всеобщ народен Великден”, пише в спомените си Йоаким Груев.
Така Първа мъжка гимназия в Пловдив поставя вековната традиция у нас да почитаме празника на св. св. Кирил и Методий. Самото училище има паметна история, а образование в него са получили стотици видни българи.