Студенти от пловдивския филиал на Техническия университет се срещнаха с част от екипа на „Ръководството за въздушно движение“

Бъдещите инженери и IT-специалисти от пловдивския филиал на Техническия университет получиха възможност да направят кариера в държавното предприятие „Ръководство на въздушното движение“ по време на среща с част от екипа. 72 третокурсници и четвъртокурсници дойдоха да разберат от първа ръка как се ръководят полети на гражданската авиация, какви инженерни и софтуерни специалисти се грижат за постоянната връзка между земята и самолета. И не на последно място – как и какво допълнително трябва да учиш, за да станеш част от екипа на предприятието. Отговори на въпросите даде инж. Иван Тошев – ръководител полети на летище Пловдив, завършил през 2016 година университета.

Студентите се интересуваха не само как се кандидатства за обучение и работа, но също така какви са особеностите и рисковете за професионалните ръководители на полетите и на специалистите по поддръжката на комуникациите и радарното проследяване на самолетите.

„Имало е кризисни моменти, случвало се е да попаднем в особени ситуации, но нищо не е завършвало с трагичен изход. За нас особена ситуация е тази, при която не всичко преминава по стандартните правила и процедури. Характерно за района на Пловдив е, че има доста военни учения, и то не само български. Има доста парашутисти. Разпределяме си отговорностите с военните, като има предварителен план за провеждане на военното учение. Ние помагаме с информация, понякога използват нашето летище“, каза инж. Тошев.

Представителите на РВД заявиха, че заплащането при тях е удовлетворяващо и съответствува на отговорностите, които поемат в работата си. Изискват се бързи решения, най-малкото защото „не можем да кажем на самолет в полет да спре и да изчака“. В момента над България имало засилено движение на самолети заради военните действия близо до нас. Всяко от петте ни български граждански летища има собствено ръководство на въздушното движение. Те контролират както полетите над сушата, така и над териториалните ни води в Черно море. Всеки месец над страната ни прелитат от 65 000 до 115 000 граждански самолета, като най-интензивно е движението през летния туристически сезон, разказаха експертите.

„С „Ръководство на въздушното движение“ имаме договор, който дава възможност на студентите не само да получат солидни инженерни знания, но и да намерят и изберат професия, която ще ги удовлетворява“, каза доц. д-р Християн Панайотов – заместник-директор на филиала.

Според договора на изпита за прием могат да се явят студенти още от 3 курс, като резултатите важат 2 години. Тестовете са 2 пъти годишно, но кандидатите могат да се явят само 2 пъти в живота си. Явяването на изпит е безплатно за студентите на Техническия университет. По време на обучението курсантите получават стипендия.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.