Ректори на университети и синдикат „Висше образование и наука“ реагират остро срещу обявеното от премиера акад. Николай Денков решение държавата да поема таксите за обучението на всички студенти и докторанти по държавна поръчка. По мнението им, когато не плащат от джоба си, младежите ще са по-малко заинтересовани и е възможен отлив и занижаване на качеството.
Когато тези средства вече не постъпват на място във висшите училища, няма да са възможни правените до момента компромиси от ректорите – таксата да се плати на вноски, да се изчака болен студент, майчинство или закъснение след участие в програма по обмен, младеж да бъде пуснат да продължи с три невзети изпита, за да не му пропадне годината.
По-сложен ще е и процесът за преподавателите. Когато студентите не идват на лекции, те полагат същия труд, независимо дали в залата има петима или 10 младежи. Но после трябва да търсят отсъстващите за допълнителни консултации, казва лидерът на националния браншов синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ проф. д-р инж. Лиляна Вълчева.
Според нея е проблем, че средствата ще са съсредоточени само в държавата, което може да доведе до политизираме ли системата и постепенно отнемаме на автономията на висшите училища. По думите й акад. Денков вече е призовал да не се събират таксите за втория семестър.
„Ректорите са длъжни да изпълняват разпоредбите на закона, иначе има строги санкции. Това не може да стане, докато не е факт промяна в закона. Но пак казвам – за да се стигне до приемане на решението, трябва да има много сериозни анализи“, подчертава проф. Вълчева.
Тя участва в събрание на синдикалните структури в Университета по хранителни технологии, на което се обединиха секциите на двата профсъюза – Асоциация на демократичните синдикати и на ВОН-КНСБ. Членовете се подписаха под декларация, с която обявиха стачна готовност.
Исканията са началната заплата на асистент да се увеличи от 1810 лв. на 2150 лв., заедно с подходяща стъпка за увеличение на месечните възнаграждения на следващите академични длъжности.
Относно служителите настояването е за 60% ръст – техните възнаграждения да се обвържат с минималната работна заплата, която да се умножава по различен коефициент: за служители със средно образование – 1,15, при образователна степен специалист – 1,30, за бакалаврите – 1,45, а за служители с магистърска степен – 1,60. Техните заплати към момента са най-изостанали, а средства за тях не са предвидени.
Ако таксите на студентите вече не постъпват на място във вузовете, те няма да могат да дават допълнителни пари, за да компенсират дисбаланса, както е било до момента.
В случай, че няма реакция от държавата до края на февруари, започват ефективни протестни действия. В основата им ще са заплатите на служителите, защото за академичния състав от 3 г. се правят стъпки за повишаване. Синдикатите са притеснени и от създаване отвън на напрежение между вузовете.