БНТ 2 започна излъчването на уроци в подкрепа на учениците заради извънредните мерки, предприети по повод разпространението на коронавируса. В 9.15 часа стартираха първите теми по български език и математика за 7 клас. Учениците пред телевизионния екран си припомниха правилата за съвместна употреба на глаголни времена. В текста “Тя погледна навън. Пак валеше. Взе чадъра и след минути стигна до спирката. Под навеса се бяха скупчили много хора.Тя скоро видя трамвая. Отдъхна си – щеше да стигне на време”, задачата бе да се определи времето на глаголите. По математика урокът бе “Доказателство за еднаквост на триъгълници”.
Уроците от сутринта по БНТ 2 ще се повтарят след обяд по БНТ 4. Те са създадени от издателска група “Просвета” и ще бъдат показани в телевизионната образователна програма „С БНТ на училище“. След първото им излъчване всички уроци ще са достъпни на сайта и във фейсбук по всяко време.
Ето и графика за днес:
16.00 ч.: Урок по български език за 2. клас, Ели Войнова – учител в 18. СУ „Уилям Гладстон“ – София, тема „Разпознавам прилагателното име като част на речта“;
16.30 ч.: Урок по български език за 3. клас, Десислава Анастасова – учител в 105. СУ „Атанас Далчев“ – София, тема „Мога да разпознавам възклицателно изречение“;
17.00 ч.: Урок по български език за 1. клас, Диана Хюсеин – учител в 18. СУ „Уилям Гладстон“ – София, тема „Съгласни звукове и букви. Обобщение“;
17.30 ч.: Урок по по български език за 4. клас, Ива Петрова – учител в 18. СУ „Уилям Гладстон“ – София, тема „Мога да проверявам правописа на съществителните имена“.
Екипът на „Просвета“ благодари най-сърдечно на учителите – участници в уроците, които в толкова кратки срокове откликнаха на поканата ни и се включиха в създаването на видеоуроци за подпомагане на дистанционното обучение на учениците.
“В сегашната кризисна ситуация, пред която е изправен българският народ, смятаме, че всеки безкористно трябва да направи каквото е по силите и възможностите му, за да преминем заедно през предстоящите изпитания. Наша кауза и наш обществен дълг е образованието на българските деца”, заявяват от „Просвета“
Предоставени за свободно ползване през сайта на издателството, във фейсбук и Ютюб са видеоуроци по най-важните предмети и теми. Само за няколко денонощия в „часове от дистанция“ са участвали над 100 000 ученици. Всеки ден се създават нови и нови видеоуроци. Те може да бъдат гледани тук: http://www.prosveta.bg/grafik-onlain-uroci-s-uchitel
Отворени за свободен достъп са електронните учебници за всички ученици от 1. до 10. клас. Може да се ползват оттук: http://www.e-prosveta.bg/
Каним и други издателства и производители на образователно съдържание да се присъединят към нашата инициатива, ако имат такива възможности и желание. Ще се радваме на всеки, който ни последва.
Според данните на МОН около 2000 учители нямат техническа възможност да се включат в онлайн обучението поради липса на мобилни устройства. В тези случаи ще бъдат закупени устройства, като за целта ще бъдат отпуснати около 1.5 млн. лева.
11% от децата пък не могат да се включат в електронната форма на обучение, тъй като или нямат устройства или достъп до интернет.
“Говорили сме с мобилните оператори и започваме реализирането на проект да се поставят WiFi точки в обособените квартали, така че да може да се използва едновременно от всички безплатен интернет”, каза министърът на образованието Красимир Вълчев.