87,6 на сто срещу въвеждане на задължителна матура по математика за зрелостниците, показва национално изследване на синдикат „Образование“ за приоритетите в системата
Близо 80 на сто от учителите са на мнение, че от учебните програми трябва да се освободи между 30% и 40% обема информация, за да има възможност за повече упражнения и формиране на компетентности. Това показва национално изследване на синдикат „Образование“, направено в периода от 16 до 24 септември по метода на електронната анкета и отговори „лице в лице“. В анкетата са взели участие общо 3362 учители, родители и заинтересовани от цялата страна.
15,4% от участниците са отговорили, че не учебните програми, а липсата на дисциплина и концентрация в час, както и на мотивация са причините за слабите резултати в национални и международни оценявания.
87,6 на сто са срещу въвеждане на задължителна матура по математика за зрелостниците. Само 11,2% заявяват, че това ще мотивира учениците да учат по-усърдно по предмета.
На въпроса „Готова ли е образователната система за единен национален стандарт за качество?“, отговорите са отрицателни. Според 39,6% системата категорично не е готова, защото образователните институции са твърде различни, а 38,8% са категорични, че нямаме национален консенсус за качество. 11,5% са изразили становище, че може да се приеме национален стандарт за качество, ако се ситуират поне 4 нива, съобразени със спецификата на учениците.
Почти всички анкетирани са на мнение, че учителската заплата трябва да бъде увеличена с поне 20% и така да достигне до 125% от средната брутна работна за страната. Това щяло да даде шанс на младите учители да изберат учителската професия. 0,8% смятат, че възнаграждението е достатъчно високо и няма нужда от увеличение.
На въпрос дали неспазването на училищния правилник е основна причина за демотивацията и лошите резултатите на учениците, 61,5% са категорични, че това е така. 24,8% смятат, че дисциплината не влияе на учебните резултати.
„Каквито и промени да се направят в учебните програми, учебната среда и методите на преподаване, ако не се регулира дисциплината и спазването на училищния правилник, промяна към по-добри изпитни резултати няма да има. Неглижирането на правилата в училище ще продължи да генерира не само неграмотност, но и липса на толерантност и човешки добродетели“, обобщава лидерът на синдиката Юлиян Петров.