Политици, местна власт, директори и учители дебатираха във форум „Образование и иновации – формулата на растежа“

Повишаване на уменията на учители, промени в нормативната уредба и повече инвестиции в хардуери и софтуери бяха опредени от учители и директори от детските градини и училищата в Пловдив като ключови за съвременното образование. Те участваха в анкета, която се проведе в реално време чрез платформата menti.com, по време на форума „Образование и иновации – формулата на растежа“, който се проведе в Пловдив.

Учителите отговаряха още на въпроси, свързани с предизвикателствата пред образованието в света на технологиите и даваха предложения за политики, които да допринесат за противодействието на „дигиталното и технологичното разделение“.

Динамичното развитие на технологиите в бизнес средите на световно ниво поставя образованието в догонваща роля. За забавяне на адаптацията допринася и липсата на стимули за ефективни партньорства и недостатъчната увереност за тях и от страна на бизнеса, и от страна на училищата и университетите, изразиха мнение участниците във форума.

„Образователната система трябва коренно да бъде променена, защото не развива иновативното и критичното мислене. Уменията на бъдещето са свързани именно с това. Едно от нещата, за които вече ни трябват такива умения, са фейк новините. Само с критично мислене, адаптивност и технологичност можем да мислим за образованието на бъдещето“, каза по време на форума водещият ИТ експерт и председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании Доброслав Димитров и допълни, че България има реална възможност от всички държави в Европа да бъде лидер и внедри в образованието иновациите.

Към думите му се присъедини и Йорданка Фандъкова – бивш кмет на София и педагог, с думите: „Минаха времената, когато учителите знаеха повече от учениците. Новата реалност е да приемем този факт и да развиваме уменията, които изисква бъдещето“.

Форумът продължи с лекция на зам.-кмета по образование Владимир Темелков на тема „Предизвикателствата на местната власт и технологичният преход“. По темата говори и бившият министър на образованието Красимир Вълчев. А кметът на Пловдив Костадин Димитров подчерта, че образованието е приоритет в политиката на местната власт, като доказателство за това са привлечените средства по програми на МОН за строителство на училища и детски градини, изграждане на STEM центрове и въвеждане на иновации.

„Приоритет на новата Европейска комисия е да постига растеж и конкурентноспособност чрез иновации, знание и наука. Щастлива съм, че на България бе поверен един от най-ключовите и важни ресори“, заяви българският еврокомисар Екатерина Захариева, която бе специален гост на форума.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.