Политици, местна власт, директори и учители дебатираха във форум „Образование и иновации – формулата на растежа“
Повишаване на уменията на учители, промени в нормативната уредба и повече инвестиции в хардуери и софтуери бяха опредени от учители и директори от детските градини и училищата в Пловдив като ключови за съвременното образование. Те участваха в анкета, която се проведе в реално време чрез платформата menti.com, по време на форума „Образование и иновации – формулата на растежа“, който се проведе в Пловдив.
Учителите отговаряха още на въпроси, свързани с предизвикателствата пред образованието в света на технологиите и даваха предложения за политики, които да допринесат за противодействието на „дигиталното и технологичното разделение“.
Динамичното развитие на технологиите в бизнес средите на световно ниво поставя образованието в догонваща роля. За забавяне на адаптацията допринася и липсата на стимули за ефективни партньорства и недостатъчната увереност за тях и от страна на бизнеса, и от страна на училищата и университетите, изразиха мнение участниците във форума.
„Образователната система трябва коренно да бъде променена, защото не развива иновативното и критичното мислене. Уменията на бъдещето са свързани именно с това. Едно от нещата, за които вече ни трябват такива умения, са фейк новините. Само с критично мислене, адаптивност и технологичност можем да мислим за образованието на бъдещето“, каза по време на форума водещият ИТ експерт и председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании Доброслав Димитров и допълни, че България има реална възможност от всички държави в Европа да бъде лидер и внедри в образованието иновациите.
Към думите му се присъедини и Йорданка Фандъкова – бивш кмет на София и педагог, с думите: „Минаха времената, когато учителите знаеха повече от учениците. Новата реалност е да приемем този факт и да развиваме уменията, които изисква бъдещето“.
Форумът продължи с лекция на зам.-кмета по образование Владимир Темелков на тема „Предизвикателствата на местната власт и технологичният преход“. По темата говори и бившият министър на образованието Красимир Вълчев. А кметът на Пловдив Костадин Димитров подчерта, че образованието е приоритет в политиката на местната власт, като доказателство за това са привлечените средства по програми на МОН за строителство на училища и детски градини, изграждане на STEM центрове и въвеждане на иновации.
„Приоритет на новата Европейска комисия е да постига растеж и конкурентноспособност чрез иновации, знание и наука. Щастлива съм, че на България бе поверен един от най-ключовите и важни ресори“, заяви българският еврокомисар Екатерина Захариева, която бе специален гост на форума.