Утре избират най-добрите, които ще заминават на стаж в  Колежа по земеделие, храни и природ­ни ресурси в Мисури

DSCF5727

Не виждам разлика между българските и американските студенти. Впечатлен съм от нивото на младите хора, които срещнах в Аграрния университет – изключително мотивирани и заинтересовани да научат нещо ново, което да приложат в практиката. Коментарът е на преподавателя по Управление на агробизнеса Май­къл Секута – водещ изследовател от Университета Мисури. Той е един от американските лектори в новата магистърска програма “Агробизнес и предприемачество” в Аграрния университет. Секута води „Управление и организация на иновациите”. Пет от дисциплините се водят от американски и преподаватели от Нова Зеландия на английски език.

Основният фокус в тази магистърска програма е върху управлението на агробизнеса, тъй като изслед­ванията показват, че българските фермери разполагат с относителна добра материално-техническа база, сортова и технологична структура, но липсват добре под­готвени специалисти с мени­джърски знания и умения, способни да вземат ефективни решения. Целта е завършилите тази програма магистри да изградят професионална кариера на активни агролидери. Затова обучението е тясно свързано с реализацията на селскостопанската продукция.

DSCF5725

“Хората, на които преподавам, са от различни специалности – агрономство, икономика, публична администрация. Но са любознателни да натрупат знания и опит. По въпросите, които задават, установявам, че са добре подготвени. Тези, които ще бъдат избрани да заминат за Америка, ще се срещнат с тамошни бизнесмени и ще обменят опит и контакти”, каза още Секута.

 

Утре, когато обучението приключва, студентите магистри ще преминат тест и десет от най-добре представи­лите се ще участват в двуседмична стажантска програма в Университета Мису­ри – Колумбия. Решаващо ще бъде и мотивационното писмо, което са написали. Там те ще проведат няколко целеви курса, да се запознаят с начина на обучение, както и да обменят опит с техни колеги в различни аграрни институции и земеделски стопанства.

Всички успешно завършили участници ще получат дипло­ма за степен “магистър” от Аграрния университет.

“Впечатлена съм от начина на преподаване на Секута. Теорията непрекъснато е подкрепена с примери от практиката, обучението е интерактивно. Интересува се от това какво ние искаме за знаем, а не ни преподава суха теория”, коментира зърнопроизводителят Цанка Нешева, която е един от участниците в обучението. Колежката й Албена Димитрова, която е дипломиран агроном, добавя, че лекциите били съпроводени с непрекъснати дискусии, което тя намира за изключително полезно.

“България има потенциала да бъде аграрна страна, но секторът все още е твърде сегментиран”, каза още Майкъл Секута.