Зам.-ректорът по учебна дейност и следдипломна квалификация проф. д-р Тоня Георгиева взе участие в Българо-китайски ректорски форум

Делегация на 29 висши китайски училища посети Аграрния университет

Аграрният университет подписа Меморандум за сътрудничество с Nanyang Normal University of China. Предстои изготвяне на програма за конкретни образователни и научни дейности, съобщи проф. д-р Тоня Георгиева – заместник-ректор по учебна дейност и следдипломна квалификация.

Тя взе участие в Българо-китайски форум на ректорите на 29 китайски и 20 български университета за сътрудничество и обмен. Домакин на събитието, организирано със съдействието на посолството на Китайската  народна република и Китайската образователна асоциация за международен обмен, беше УНСС. На него присъства също извънредният и пълномощен посланик на Китайската народна република в Република България, Н. Пр.  Дай Цинли.

„Дипломатическите отношения на Министерството на образованието и науката и Китайската народна република вече имат 75-годишна история. Партньорството между двете държави е ползотворно в областите на икономиката и търговията, селското стопанство, науката и технологиите, културата и образованието. То става още по-осезателно след подписаното Споразумение за сътрудничество между двете страни на 23 юни 2020 г.“, каза зам.-министърът на образованието акад. проф. Николай Витанов.

Целта на Българо-китайския ректорски форум е разширяване на академичното и научно сътрудничество с акцент върху обмена на студенти, преподаватели, образователни практики и съвместни научни изследвания.

„Добрата организация на форума предостави възможност за валидиране на договори за съвместна дейност между университетите от двете страни при предварително заявени намерения“, каза проф. Георгиева.

В деня след форума в УНСС, Аграрният университет посрещна 55-членна делегация на 29 висши китайски училища.

Проф. д-р Тоня Георгиева, вече като домакин, приветства ръководните лица на университетите: “Китайските академични и изследователски институции имат специално място и значение за Аграрен университет – Пловдив, датиращо от 2003 г. Българо-китайската работилница за таланти „LuBan Workshop“, основана през 2021 г., е доказателство, че бъдещето принадлежи на съвременното техническо и професионално образование, което разполага с необходимите ресурси за преодоляване на актуалните предизвикателства в глобален мащаб.“

Главният секретар по проектна дейност и бизнес партньорства проф. д-р Вили Харизанова направи кратък обзор на учебното, научното и изследователско дело на Аграрния университет и проследи историята на сътрудничество между университета с китайски висши учебни заведения, изследователски центрове и организации.

Госпожа Фу Бо, заместник-главен секретар на Китайската образователна асоциация за международен обмен, увери всички присъстващи, че продължаването и задълбочаването на съвместното партньорство между българските и китайските висши учебни заведения ще доведе до по-качествено, по-надеждно и по-технологично образование, отговарящо на съвременните критерии и тенденции.

Главен асистент д-р Добри Дунчев запозна китайската делегация в детайли с дейността на „LuBan Workshop“, чиято официална церемония се състоя на същата дата преди три години и представи на гостите учебните зали и лабораторията – реновирани и оборудвани за целите на проекта.

55-членната делегация от Китай успя да посети и Експерименталната винарска изба на Аграрния университет, чийто ръководител инж. Ламбрин Топузлиев  въведе посетителите в процеса на производство и съхранение на различни сортове вино. Официалните лица имаха възможност да разгледат лозовите насаждения от птичи поглед и дегустираха специална селекция червено вино.