Център за биотехнологии или център по мехатроника – това са двете идеи, около които ще дебатира научната общност в Пловдив в посока усвояване на средства по новата оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж”. Кметът на Пловдив Иван Тотев заяви, че още тази седмица ще отправи покана към ректорите на пловдивските висши училища за начална среща, на която да чуе позициите им и тяхната готовност. Неговото предложение ще е създаването на сдружение, което да увеличи шансовете на Пловдив да се превърне в един от градовете, в които ще бъде създаден център за върхови постижения. Те ще са не повече от три-четири в цялата страна, обяви под тепетата на разяснителна среща по програмата екип на МОН.
“В следващите четири години трябва да превърнем Пловдив в образователен център. Това е бъдещето на града и голямата ни задача, свързана с устойчивото му развитие. В първите месеци на новата година трябва да изясним концепцията дали да създадем център за мехатроника, което е пряко свързано с индустриалното развитие на града, или за биотехнологии, където имаме много добри научни постижения и специалисти”, обясни Тотев.
“Единственият шанс Пловдив да е един от градовете с център за върхови постижения е да се обединим няколко институции. Това в никакъв случай обаче не може да е механично обединение, а трябва да има строго определени отговорности и задължения. Възможно е да се случи, но трябва да бъдат включени и научните институти на територията на региона. Не бива да се върви и към много широк формат”, коментира за “Уча в Пловдив” ректорът на Пловдивския университет проф. Запрян Козлуджов.
Ако се заложи на център по биотехнологии и здравословни храни, това ще обедини повече висши училища – ПУ, Университет по хранителни технологии, Аграрен университет. Научните институти също работят основно в тази област.