Изследванията трябва да бъдат пазарно ориентирани, подчерта на разяснителна среща по “Наука и образование за интелигентен растеж” в Пловдив просветният зам.-министър Николай Денков
Създаването и развитието на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност ще финансира оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. 350 млн.лева е общата сума, за която могат да кандидатстват публични и частни научни организации, институти, лаборатории, предприятия за научноизследователска дейност, висши училища. Това обяви на разяснителна среща в Пловдив зам.-министърът на образованието Николай Денков. Задължително условие е двата вида центрове да работят в някоя от четирите приоритетни области, определени в Стратегията за интелигентна специализация в България – мехатроника и чиста енергия, информационни и комуникационни технологии, индустрии за здравословен живот и биотехнологии, нови технологии в креативните и рекреативните индустрии.
В центровете за върхови постижения ще се реализират изследователски програми, които са на високо европейско и световно ниво. Предвижда се създаването на четири такива центрове с модерни лаборатории, развиващи нови научни направления. Важно условие е изследванията да бъдат пазарно ориентирани и да доказват, че са свързани с приоритетите на икономиката. По-високо ще бъдат оценявани проектите, в чиито дейности са включени фирми, обясни министър Денков.
Наред с двата типа центрове се подготвят документи и за регионални научни центрове. Организациите, чиито проекти не са получили одобрение по първите два, могат да се пробват за регионалните, тъй като кандидатстването за всеки приоритет е поотделно. Министър Денков уточни, че проектите ще бъдат разглеждани като инвестиция за технологичното развитие на регионите и икономиката и как вложените средства ще бъдат в услуга на бизнеса.
До средата на януари в сайта на МОН ще бъдат качени за публично обсъждане насоките за кандидатстване. Крайният срок за подаване на проекти е краят на май 2016 година. Сумите са между 30 и 70 млн. лева. Успоредно с подготовката на критериите се подготвя публична покана за фирма оценител на европейско ниво.
Два екипа на Пловдивския университет вече работят по подготовка на проекти за финансиране, каза ректорът проф. Запрян Козлуджов. Един от проектите е свързан с разширяване и дооборудване на Технологичния център на висшето училище.