Учениците, завършили средно образование с природо-математически профил, получават най-високи заплати

При всички изследвани випуски заетостта е значително по-висока сред завършилите професионално образование спрямо тези с профилирана подготовка

 

70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България.

Изследването проследява пет випуска зрелостници, завършили гимназия между 2018 и 2023 г. Заетостта е значително по-висока сред завършилите професионално образование спрямо тези с профилирана подготовка. Най-висок е делът на реализиралите се на пазара на труда от професионални паралелки от област „Техника“, „Информатика“ и „Стопанско управление и администрация“ – по 75%. Следват ги „Социални услуги“ и „Опазване на околната среда“.

Данните показват, че учениците, завършили средно образование с природо-математически профил, получават най-високи заплати. На петата година, след като се дипломират в гимназията, техният среден облагаем доход доближава 2000 лева. Следват ги завършилите професионално средно образование от област „Информатика“ и тези с профил „Чужди езици“.

Голяма е разликата в реализацията на пазара на труда и доходите между  завършилите средно образование и тези, които са се записали в 12. клас, но не са успели да се дипломират. Останалите без диплома от гимназия имат по-висока заетост в първата година след излизане от училище (част от тях работят още докато са ученици). В средносрочен план обаче заетостта им остава сравнително ниска – около 40%, а тази на завършилите се увеличава. Още по-голяма е разликата при заплащането. Към петата година след завършване на средно образование доходите на дипломираните с устойчива заетост са около три пъти по-високи отколкото доходите на недипломирани с временна заетост. Дори и временната заетост на дипломираните осигурява 60-80% по-висок доход от тази на недипломираните.

В последната обхваната от изследването учебна година – 2022/2023 г. повече от половината (56%) от учениците в 12. клас се обучават в най-масовите 5 професионални области и профили.  Традиционно най-масовият профил в средното образование остава „Чужди езици“, следван от област „Техника“. Близо една трета от учениците в 12. клас са записани в тях, но динамиката им е различна – профил „Чужди езици“ увеличава дела си до 20% през 2022/2023 учебна година, от 18% пет години по-рано, докато област „Техника“ намалява своя дял от 15% до 12%.

Данните показват още, че 20% от завършилите средно образование започват веднага работа без да учат, а за 10 на сто от дипломиралите се няма данни да са осигурени, регистрирани като безработни или записани като студенти.

Изследването е осъществено от Институт „Отворено общество“.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.