5867 четвъртокласници от Пловдив и областта се готвят за НВО

0
795

Диктовката се заменя с текст за редактиране. Тестът по математика ще съдържа отново 25 задачи, но с различен брой от различните типове

5867 четвъртокласници от Пловдив и областта се готвят за национално външно оценяване. Изпитът ще се проведе в 105 училища.

На 3 юни е тестът по български език и литература. Диктовката, която правеха до миналата година децата, сега се заменя с текст за редактиране. Знанията на четвъртокласниците ще се проверяват чрез езикови задачи, които вече ще са 13, вместо досегашните 10. С тях ще се установява владеенето на книжовните норми, които са базови за езиковата култура, а с литературните задачи – уменията за четене с разбиране. Те ще са с една повече от миналата година – 11.

Третата част от теста остава същата – речева задача с творчески характер. Тя изисква създаване на кратък текст (от 3 до 7 изречения) с помощта на словесна и/или визуална опора. Целта е да се провери дали децата уместно употребяват езикови средства според комуникативната ситуация, осмислили ли са зададената тема и могат ли да изразяват собствено мнение.

Чрез езиковите задачи ще бъде проверено доколко учениците могат да прилагат правописните правила за гласни и съгласни в различни фонетични позиции, разпознават ли представката и частите на речта с граматичните им признаци, разграничават ли пряко от преносно значение на думата, могат ли да образуват различни по състав и по цел на изказване изречения, както и дали умеят да редактират чужд текст.

Първата от литературните задачи ще изисква собствен коментар в отговор на въпроси, свързани със съдържанието на прочетен текст. Четвъртокласниците ще трябва да откриват значението на непознати думи, да коментират факти и идеи от чужд тест, да записват умозаключения или изводи, свързани със съдържанието на прочетеното.

Времето за решаване на теста си остава 60 минути, а за учениците със специални образователни потребности – 30 минути повече.

Оценяването се осъществява по критерии, като всяка тестова задача носи брой точки, съобразен с познавателното равнище, спецификата и трудността ѝ. Максималният брой точки от теста е 100 т.

Промени има и в изпита по математика, който ще се проведе на 4 юни. Тестът ще съдържа отново 25 задачи, но с различен брой от различните типове. Досега децата имаха 18 задачи с избираем отговор; 5 задачи с кратък свободен отговор; 1 с разширен свободен отговор и 1 текстова задача с 3 разширени свободни отговори (с три подусловия). През 2024/25 г. задачите с избираем отговор се намаляват до 16, задачи с кратък свободен отговор – до 4, задачите с разширен свободен отговор се увеличават от 1 на 4. Задачата с разширен свободен отговор, съдържаща три подусловия, остава една.

Тестът проверява знанията за числа, равнинни фигури и тела, измерване и моделиране.

Времето за работа също е 60 минути, а за учениците със специални образователни потребности – 30 минути повече.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.