
5636 седмокласници от Пловдив и областта ще се явяват на национално външно оценяване по български език и литература и по математика, сочат данните на Регионалното управление на образованието.
Тестът по БЕЛ е на 17 юни от 9 часа, а по математика е на 19 юни и ще включва решаване на 24 задачи с избираем отговор и със свободен отговор, като окончателно отпадат интегрираните по природни науки. Запазва се и времетраенето от 180 минути. Учениците ще бъдат разпределени в 473 зали на 142 училища.
199 ученици са заявили желание да се явят на НВО по английски език, което ще се проведе на 22 юни. Те са разпределени в 25 училища центрове.
От всички 219 паралелки, одобрени за предстоящия план-прием след 7 клас, 145 ще са професионални. Това е с 4 повече от миналата година. Местата в тях са 3770. Това прави 68.95%, като изискването на МОН е да са 66.55 на сто. 6 са професионалните паралелки с 3-годишно обучение.
Общият брой профилирани паралелки е 68 с 1768 места в тях. В Хуманитарната гимназия, СУ „Св. Патриарх Евтимий“ и в СУ „Черноризец Храбър“ се запазват профилите с интензивно изучаване на чужд език.
Пет са паралелките с профил „Математически“ в МГ и те са с интензивно изучаване на чужд език, 17 – с профил „Природни науки“ и с профил „Хуманитарни науки“. Броят на паралелките с профили „Софтуерни и хардуерни науки“, „Предприемачески“, „Обществени науки“, „Икономическо развитие“, „Изобразително изкуство“, „Музика“ и „Физическо възпитание и спорт“ са 19.
С около 10% по-малко ще са паралелките с разширено изучаване на чужд език, след като през декември бяха получени такива указания от МОН.
Според изискването на МОН чуждоезиковите паралелки трябва да са точно 27. 10 са в ЕГ „Пловдив“, в ЕГ „Иван Вазов“ са 9 и 8 – във ФЕГ „Антоан дьо Сент Екзюпери“.
Важна промяна тази година е, е ще се отчита пълняемостта на паралелките и такива, към които няма интерес, ще бъдат закривани още на първо класиране.



















