Изпитите по български и по математика ще се проведат в 142 училища в областта, директорите са подготвили онлайн инструктажи за деца, родители и квестори

Регионалното управление на образованието ще проведе дистанционно съвещание с директорите, предвижда и центрове за подаване на документи на хартия

5619 седмокласници от областта ще се явяват на национално външно оценявана по български език и математика. От утре започва раздаването на служебните бележки за допускане до изпитите. За разлика от зрелостниците, кандидат-гимназистите се явяват в училището, което завършват. За да няма струпване на деца и да се спазят противоепидемичните мерки, директорите са направили график по класове, в който учениците да получат документа с подпис и печат. Той трябва да се пази и след изпитите, тъй като ще е необходим за проверка на резултатите и подаването на заявлението за класиране.

Изпитите по български език (15 юни) и по математика (17 юни) ще се проведат в 142 училища от областта. Децата ще бъдат разпределени в 652 зали. За реда в залите ще следят 2070 квестори. Както на матурите, и сега ще бъде спазено изискването за разстояние от метър и половина между чиновете, така че в една класна стая не бива да има повече от 10 ученици. Изпитните зали ще бъдат предварително дезинфекцирани. Дезинфектант за ръце ще има и на входа. При влизане в сградата медицински сестри ще мерят температурата на децата преди да ги допуснат до изпита.

Регионалното управление на образованието ще проведе онлайн съвещание с училищните директори на 10 юни, след което те трябва да направят такова на учениците и квесторите. Повечето директори обаче вече са подготвили презентации за изискванията, които трябва да се спазват по време на изпитите, които ще изпратят и на децата, и на родителите. Предвидени са и срещи в Google Meet, на които да бъдат задавани конкратни въпроси относно организацията и провеждането на изпитите на класните ръководители. Немалко директори са решили да проведат инструктажи и на място в училище, когато учениците се явят за служебните бележки.

Училищата с ученици от уязвими групи ще използват помощта на образователните медиатори, които ще съдействат при раздаването на служебните бележки и информирането на децата и родителите.

Следващата седмица РУО ще обяви и центрове за подаване на документи на хартия за тези, които нямат възможност да въведат данните и желанията си електронно.

В деня на изпита

Учениците се явяват пред сградата на училището не по-късно от 8,15 часа. Носят документ за самоличност (лична карта/ученическа лична карта/ученическа книжка/задграничен паспорт). Трябва да имат и с лични предпазни средства – маска или шлем. Заемат персонално определеното работно място, обозначено с етикет с тяхното име, не по-късно 8,45 часа. Носят и ползват химикалка, която пише с черен цвят, молив и гума, а за изпита по математика – и линия, пергел, триъгълник. Изслушват инструктаж за изискванията за анонимност на изпитната работа, и се подписват в протокол от лявата страна на името. Личните вещи, като мобилната техника или електронни часовници, се поставят в прозрачен плик, който ще бъде осигурен от училището и поставен на видно място в класната стая.

Изпитният комплект съдържа лист с указания за работа и прикрепена към него идентификационна бланка, лист/листове за отговори и/или свитък за белова, в т.ч. и листове с надпис „чернова“ по български и по математика. Помощните материали по български и по математика съдържат индивидуален плик за изпитната работа, плик за част 1, малко пликче за идентификационната бланка. Ученикът попълва с печатни букви идентификационната си бланка, подписва я, без да я отделя от листа с указания за работа.

След като е изслушал един път записа от аудионосителя на изпита по български, седмокласникът чете разпечатания текст в продължение на 15 минути, след което го връща на квестора. По време на самостоятелното запознаване с текста няма право да си води бележки. Времето за работа по първи модул е 60 минути, а по втория – 90.

И на двете части на НВО по математика могат да се използват формули, които ще бъдат предоставени от квесторите заедно с изпитния материал.

Резултатите ще бъдат обявени до 29 юни. Подаването на заявления се осъществява от 3 до 7 юли. В класирането имат право да участват всички ученици, успешно завършили 7 клас, включително тези, които не са се явявали на НВО. Резултатът от НВО по български и математика при балообразуването се приема за 0 точки. За паралелките с профил “Музика” и “Физическо възпитание” може да се кандидатства само с успешно положен изпит за проверка на способностите. Проверката на способностите по спорт ще се проведе в СУ “П.Р.Славейков” на 24-25 юни в Кричим, а по музика – на 23 юни в СУ “Любен Каравелов”.